تابش: هیچ کس نمی تواند نماینده مجلس را تحت تعقیب قضایی قرار دهد

مجلس,تابش

تهران - ایرنا - نماینده مردم اردکان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به نطق میان دستور «علی مطهری» نماینده مردم تهران و اعلام جرم علیه وی توسط دادستانی تهران گفت: هیچ کس نمی تواند در مقام ایفای وظایف نمایندگی، نماینده ای را تحت تعقیب قضایی قرار دهد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، «محمدرضا تابش» در جلسه علنی امروز (یکشنبه) مجلس شورای اسلامی با اخطار اصول 84 و 86 قانون اساسی و 77 و 110 آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی درباره نطق «علی مطهری» نماینده مردم تهران و اعلام جرم دستگاه قضایی علیه وی افزود: اعلام جرم قوه قضاییه علیه علی مطهری اقتدار مجلس را زیر سوال برده است.

وی ادامه داد: من فکر می کردم در نطق آغازین، رییس مجلس شورای اسلامی که ریاست امروز را آقای ابوترابی فرد برعهده داشت درباره این موضوع صحبت خواهند کرد اما این گونه نشد.

تابش اظهارداشت: براساس قانون اساسی اظهارنظر برای همه مردم آزاد است اما اگر مجرمانه باشد می توان مردم عادی را تحت پیگرد قانونی قرار داد.

وی تصریح کرد: تفاوت مردم با نمایندگان این است که نمایندگان حتی اگر اظهارنظری کنند که مجرمانه باشد نمی توان آنها را تحت تعقیب قرار داد و اگر این فلسفه در اصل 86 قانون اساسی از بین برود دیگر وجود این اصل در قانون اساسی بی مورد است.

وی با خطاب قراردادن «محمدرضا باهنر» که ریاست جلسه را برعهده داشت گفت: چون حیثیت و اقتدار مجلس با اعلام جرم قوه قضاییه علیه آقای مطهری مورد خدشه واقع شده است نمایندگان توقع دارند که هیات رییسه از حیثیت آنان دفاع کند.

محمدرضا باهنر که ریاست جلسه را برعهده داشت گفت: نمایندگان مثل همه آحاد ملت در مقابل قانون یکسان هستند و حتی رهبر معظم انقلاب نیز در مقابل قانون مانند بقیه است.

وی ادامه داد: نمایندگان برای انجام وظیفه خود آزاد هستند البته اگر جرمی مرتکب نشوند مانند این که اگر بگویند فلان وزیر دزد است این عملی مجرمانه است و نمی توان آبرو و حیثیت افراد را به خاطر وظایف قانونی خود برد.

عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی افزود: مجلس هیاتی برای نظارت بر رفتار نمایندگان دارد که عموما بین دادگاه و هیات رییسه به دنبال تفاهم است و اگر دادگاهی نماینده ای را احضار کرد هیات رییسه با تفاهم و گفتگو اگر آن نماینده عمل مجرمانه ای انجام نداده باشد مشکل را حل می کند.

نایب رییس مجلس شورای اسلامی از هیات نظارت بر عملکرد نمایندگان خواست موضوع قرار مجرمیت برای علی مطهری را پیگیری کند و به اطلاع نمایندگان برساند.

سیام(3)**9103**9132 ** 1418
کد N41179