نماینده مجلس: برخی خواسته های نمایندگان از وزیران غیرقانونی است

مجلس,تذکر

تهران - ایرنا - نماینده مردم بجنورد در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه برخی از خواسته های نمایندگان از وزیران غیر قانونی است، از هیات نظارت بر عملکرد نمایندگان به خاطر نداشتن نظارت در این زمینه انتقاد کرد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، «قاسم جعفری» در جلسه علنی روز یکشنبه مجلس به استناد اصول 88 و 67 قانون اساسی و موادی از آیین نامه داخلی مجلس درباره اظهارات رییس جمهوری و انتقاد وی از حجم بالای سوالات نمایندگان از وزیران تذکر و اخطار قانون اساسی داد.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: اظهارات رییس جمهوری حق سوال مجلس از وزیران و هیات دولت را زیر سوال می رود و انتظار داشتیم هیات رییسه از شان مجلس دفاع کند.

وی با بیان اینکه در سخنان رییس جمهوری نکاتی داشت که گلایه های نمایندگان را نیز در پی داشته است، افزود: من هر روز صبح برنامه پیک بامدادی را گوش می کنم و در آن وزیران گفته بودند تاکنون ما به 300 سوال نمایندگان مجلس جواب داده ایم اما هرگونه که حساب کنیم در این مدت زمانی از استقرار دولت یازدهم تاکنون، چنین عددی غیرواقعی است.

جعفری گفت: آقای روحانی! شما فرزند مجلس هستید و 20 سال از عمر خود را در این محل گذرانده اید. مجلس منشا رشد شما و سکوی ارتقای شما بوده است و بارها گفته اید که به قانون التزام دارید، اما سخنان اخیر شما هجمه های فراوانی را به مجلس وارد کرد.

نماینده مردم بجنورد در مجلس افزود: برخی برای هر سوال نمایندگان از وزیران حساب و کتاب کرده اند و گفته اند که هزینه های فراوانی را به دولت تحمیل کرده است اما هزینه عمل ناصحیح و کُندی در عمل به وظایف بسیار گزاف است و اینها را چگونه حساب می کنید.

وی ادامه داد: نقش شما در روند تعامل بین دولت و مجلس اساسی است و از دولت انتظار داریم این سخن امام راحل را که مجلس در راس امور است، رعایت کند.

جعفری اظهار داشت: البته دغدغه های رییس جمهوری، دغدغه های ما هم هست اما برخی از رسانه ها که خود شما گفته اید، با دولت دوستی خاله خرسه دارند، بحث انحلال مجلس را مطرح می کنند و ما را تهدید به رای نیاوردن می کنند.

این نماینده مجلس با تاکید بر اینکه البته برخی از خواسته های نمایندگان از وزیران غیرقانونی است اما باید با گفت و گو میان مجلس و دولت این موضوعات حل شود، افزود: گلایه ای هم از هیات نظارت بر عملکرد نمایندگان داریم که اگر آن طور که رییس جمهوری می گویند برخی از وزرا توسط نمایندگان تهدید می شوند، درست باشد، باید بر این اعمال رسیدگی و نظارت داشته باشد.

جعفری تصریح کرد: مجلس باید زنده و سالم باشد و رییس جمهوری و هیات دولت نیز در بیان مسایل و مشکلات خود با مجلس بتواند با هیات رییسه موضوع را حل کنند.

سیام**9103**2025**1535
کد N41146