رئیس سازمان اوقاف:

موقوفات نیازمند حسابرسی و حساب‌کشی هستند

وقف,سازمان اوقاف

رئیس سازمان اوقاف و امورخیریه گفت: تحول اقتصادی در موقوفات زمانی محقق می‌شود که تحول فرهنگی نسبت به وقف در جامعه ایجاد شود.

رئیس سازمان اوقاف و امورخیریه گفت: تحول اقتصادی در موقوفات زمانی محقق می‌شود که تحول فرهنگی نسبت به وقف در جامعه ایجاد شود.

به گزارش خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، حجت‌الاسلام والمسلمین علی محمدی در همایش "وقف و اقتصاد" با اشاره به چند محور که باید مورد توجه و دقت مسئولان و مدیران اوقاف قرار گیرد، افزود: صرفه‌جویی و قناعت با بهره‌دهی بالا را باید مدنظر داشته باشیم زیرا اگر با اسراف و ریخت و پاش بازدهی‌مان را بالا ببریم این هنر نیست که متأسفانه امروز گرفتار آن هستیم.

وی خاطرنشان کرد: باید ببینیم در اداره موقوفات چه گرفتاری‌هایی داریم، ‌متأسفانه اسراف و ریخت و پاش از فعالیت‌های عمرانی گرفته تا اطعام عزاداران وجود دارد.

نماینده ولی وفقیه در سازمان اوقاف و امورخیریه با تاکید بر رعایت مقوله قناعت و بهره‌برداری صحیح از موقوفات گفت: باید نظارت دقیق، حسابرسی و حسابکشی در زمینه موقوفات وجود داشته باشد، زیرا اگر نظم و انضباط مالی نباشد درآمدهای کلان هم به نتیجه نمی‌رسد.

محمدی نگاه صحیح به موقوفات به عنوان یک امانت را از دیگر نکاتی دانست که باید مورد توجه مدیران قرار گیرد و تصریح کرد: باید به مال موقوفه همانند مال و سرمایه خودمان نگاه کرده و به صورت دقیق از آن مراقبت کنیم و ببینیم آیا در ارتباط با مال شخصی خود نیز کوتاه می‌آییم که نسبت به موقوفات اینگونه هستیم.

وی با بیان این‌که «سستی و سهل‌انگاری چه از روی اشتباه و چه از سر عمد نتیجه‌اش به ضرر موقوفات است» اظهار کرد: باید مسائل شرعی موقوفات را رعایت کنیم ما خیال می‌کنیم مسائل شرعی تنها مربوط به نماز و روزه است اما به وقف و موقوفات که می‌رسیم احکام شرعی آن را فراموش می‌کنیم.

رئیس سازمان اوقاف و امورخیریه تصریح کرد: با وضعیتی که هم اکنون داریم هیچ موقوفاتی صرفه اقتصادی نداشته، ندارد و نخواهد داشت.

محمدی تهیه و تدوین نظام جامع تحول اقتصادی درباره موقوفات را یکی از نیازهای ضروری عنوان کرد و افزود: در این نظام باید به مسائل شرعی و نیات واقفین و وقف‌نامه‌ها توجه شود، زیرا وقف سرمایه آزاد نیست که هرطور دلمان خواست برایش طرح بریزیم.

وی اظهار کرد: تحول اقتصادی موقوفات باید همراه با تحول فرهنگی انجام شود زیرا اکنون این نگاه به وقف وجود دارد که مال بی‌صاحب است و باید آن را بخشید و کوتاه آمد، لذا تا این تحول فرهنگی نسبت به وقف ایجاد نشود تحول اقتصادی نیز محقق نخواهد شد.

نماینده ولی فقیه در سازمان اوقاف و امورخیریه افزود: یکی از گرفتاری‌های ما در وقف ایستایی و راکد ماندن سرمایه است. در حالی که اگر این تحول اقتصادی در موقوفات ایجاد شود، ‌بهره‌وری بالا می‌رود و متولی مؤظف است موجبات آبادانی موقوفه و رقبه را فراهم کند. بنابراین اگر این سرمایه درست مدیریت شود دردی از دردهای جامعه را دوا می‌کند.

محمدی با بیان این‌که «اولین گام در تحول اقتصادی موقوفات این است که آن مدیر و مسئول چشم و طمع اقتصادی به وقف نداشته باشد» گفت: باید ببینیم اقتصاد وقف چگونه اقتصادی است و براساس نیازهای آینده و امروز جامعه نگاه اقتصادی به موقوفات داشته باشیم.

وی در پایان گفت: باید افراد و نیروهای مؤمن، متعهد و متخصص را شناسایی و در دستگاه وقف مسئولیت دهیم.

انتهای پیام

کد N41072