حیدرپور در گفت‌وگو با ایسنا:

برخی سؤالات از وزرا مربوط به عملکرد دولت گذشته است

سیاسی

یک عضو فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت با بیان اینکه برخی از سؤالات نمایندگان از وزرا مربوط به عملکرد دولت دهم است، گفت که نمایندگان در دولت قبل به سؤال‌هایشان پاسخ داده نمی‌شد طبیعی است که آنها جهت انجام کارهای نظارتی‌شان از این دولت بخواهند که پاسخ آن سؤالات را بدهند.

عوض حیدرپور در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، اظهار کرد: سؤالاتی که نمایندگان از وزرا می‌پرسند را می‌توان به دو دسته تقسیم کرد. دسته‌ای که ناظر بر عملکرد و انجام وظایف وزراست و دسته دیگر ناظر بر اتفاقاتی است که بر سر قوانین آمده است.

وی افزود: تعداد آن بخش از سؤالات نمایندگان که ناظر بر عملکرد وزرای دولت یازدهم است تعدادش زیاد نیست و در حد معمول است. اما دسته دیگر از سؤالات ناظر بر نظارت بر اجرای قوانین است که عمدتا به عملکرد دولت دهم برمی‌گردد.

نماینده مردم شهررضا توضیح داد: نمایندگان در دولت دهم سؤالاتی را از وزرا مطرح می‌کردند که به آن پاسخ داده نمی‌شد و یا جواب‌های سربالا می‌دادند طبیعی است که آنها از این دولت بخواهند که جواب آن سؤالات را بدهند که اتفاقا این در دستور کار رئیس دولت یازدهم است.

وی موضوع تحریم‌ها و به دنبال آن عملکرد برخی افراد تحت عنوان دور زدن تحریم‌ها را از جمله موضوعاتی برشمرد که باعث طرح سؤالات متعدد از سوی نمایندگان شده است چون این رویکرد مفسده‌های اقتصادی زیادی را ایجاد کرده است.

حیدرپور ادامه داد: در این گونه موارد طبیعی است که ما نمایندگان مجلس بخواهیم در جریان کم و کیف قضایا قرار بگیریم مبنی بر اینکه این تخلفات به چه صورت بوده و با چه کیفیتی انجام شده است. برای اطلاع از این موارد چاره‌ای جز سؤال از وزرا نداریم، این موضوع ناظر بر عملکرد دولت فعلی نیست و مربوط به عملکرد دولت گذشته است.

این عضو فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت در ادامه گفت: موضوع قیمت‌گذاری ارز نیز از آن جمله سؤالات است که در دولت گذشته پرسیده می‌شد و کماکان ادامه دارد.

وی افزود: نمونه دیگر بحث اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها است که دولت پیشین تخلفات بسیار زیادی را در اجرا آن انجام داد به همین دلیل مجلس بر این باور است که باید جزییات اجرای آن باید به صورت شفاف، کامل و دقیق مشخص شود. به همین دلیل می‌توان گفت سؤالاتی که در این خصوص پرسیده می‌شود عمدتا متعلق به دولت دهم است.

حیدرپور با تاکید بر اینکه بسیاری از سؤالات نمایندگان از وزرایی همچون اقتصاد و نفت جهت روشنگری و اجرای وظایف قانونی نمایندگان است گفت: خدایی ناکرده نمایندگان هیچ قصدی مبنی بر برخورد با دولت ندارند، هدف و حقیقت آن است که جزییات به گونه‌ای روشن شود تا مثلا مجلس در جریان تصویب بودجه 93 تصمیات درستی را اتخاذ کند.

به گفته وی دولت باید از این روشنگری‌ها و نظارت‌های دقیق مجلس به منظور ترسیم راه برای آینده بهتر استقبال کند.

این نماینده اصولگرای مجلس در ادامه در توضیح راه‌های جلوگیری از تکرار طرح سؤالاتی خارج از حیطه و اختیارات وزرا گفت: با شناختی که از نمایندگان دارم بر این باورم که اگر جایی نمایندگان اشتباهی را انجام دهند و یا در تشخیص سؤال یا پاسخ و در ارزیایب نتایج آن دچار خطا و اشتباه شوند، قابل برگشت است.

حیدرپور از رؤسای کمیسیون‌ها و نمایندگان درخواست کرد تا دقت کافی را در ارزیابی سؤال‌ها و پاسخ‌ها داشته باشند تا خدایی ناکرده روال طرح سؤالات از مسیر قانونی‌اش دور نشود. دقتی که همواره در عملکرد مجلس وجود داشته و اکنون نیز رعایت می‌شود.

وی در پایان گفت: ما به عنوان نمایندگان مجلس همواره تلاش می‌کنیم تا خدایی ناکرده در انجام وظایف‌مان از مسیر قانونی جدا نشویم، از همه می‌خواهیم که این توصیه را مورد توجه قرار دهند و برای عمل به آن اهتمام کافی را به خرج دهند.

انتهای پیام

کد N40950