انتخابات پارلمانی دربنگلادش تحت تدابیر شدید امنیتی آغاز شد

بنگلادش,انتخابات,تدابیرامنیتی

دهلی نو-ایرنا- انتخابات پارلمانی در بنگلادش صبح امروز(یکشبنه) در میان تدابیر شدید امنیتی و به رغم تحریم این انتخابات ازسوی جناح مخالف این کشور، آغاز شد.

به گزارش پایگاه اینترنتی ˈزی نیوزˈ هند، این انتخابات درحالی برگزار می شود که خشونت های روزگذشته در سراسر بنگلادش به کشته شدن دستکم 6 نفر و نیز جراحت شماری از نیروهای پلیس این کشور انجامید.

در ناآرامی های روزگذشته در این کشور ،بیش از 130 حوزه رای گیری به آتش کشیده شد و یک افسر حوزه رای گیری در شمال بنگلادش کشته شد.

به گفته مقام های امنیتی بنگلادش، بیش از 375 هزار نیروی امنیتی در سراسر کشور به منظور برقراری نظم و آرامش مستقر شده و حدود 50 هزار نفر از نیروهای ارتش نیز درحال آماده باش بسر می برند. همچنین نیروهای گارد مرزی بنگلادش و گردان واکنش سریع ضد جرائم این کشور مسوول حفظ امنیت شده اند.

این گزارش حاکی است با توجه به اینکه نامزدهای انتخاباتی برای کمتر از نیمی از کرسی های پارلمان بنگلادش دراین انتخابات به رقابت می پردازند، به احتمال زیاد حزب ˈعوامی لیگˈ به رهبری خانم ˈشیخ حسینه واجدˈ نخست وزیر این کشور به پیروزی دست خواهد یافت.

از 300 کرسی پارلمان بنگلادش ، 154 کرسی بدون رقیب است. حزب ملی گرای به رهبری خانم ˈخالده ضیاءˈ و 18 حزب کوچک تر برای تحریم انتخابات با یکدیگر متحد شده اند.

براساس این گزارش، از زمانی که حزب ملی گرای (ناسیونال) بنگلادش و متحدانش در سال گذشته میلادی کمپین گسترده ای را برای تحریم انتخابات این کشور آغاز کرد، تاکنون بیش از یکصد نفر کشته و دهها نفر از رهبران و فعالان جناح مخالف بازداشت شدند.

حزب ملی گرای بنگلادش،جماعت اسلامی و دیگر هم پیمانان آن از اواخر ماه اکتبر(آبان)درتلاش برای وادارکردن نخست وزیر این کشور به برکناری از سمتش و روی کارآمدن یک دولت بی طرف برای نظارت برانتخابات عمومی هستند.

بااین حال نخست وزیر بنگلادش ازپذیرفتن این درخواست خودداری و مذاکرات وی با جناح های مخالف برای پایان دادن به تنش های سیاسی درکشور بی نتیجه بوده است.

مترجمام**1450** 2160**5981
کد N40929