جنگ میان نیروهای دولتی عراق و القاعده در فلوجه و الرمادی ادامه دارد

در حالی که منابع عراقی از ادامه درگیری‌ها میان ارتش با القاعده در دو شهر الرمادی و الفلوجه خبر دادند، شورای نظامی قبایل عراق اعلام کرد که اخبار تبدیل فلوجه به عنوان "پایتخت اسلامی" از سوی شورشیان القاعده صحت ندارد.

در حالی که منابع عراقی از ادامه درگیری‌ها میان ارتش با القاعده در دو شهر الرمادی و الفلوجه خبر دادند، شورای نظامی قبایل عراق اعلام کرد که اخبار تبدیل فلوجه به عنوان "پایتخت اسلامی" از سوی شورشیان القاعده صحت ندارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری اسکای نیوز عربی، درگیری‌ها در دو شهر الرمادی و فلوجه در استان سنی‌نشین الانبار واقع در غرب عراق همچنان ادامه دارد و به گفته منابع عراقی گروه‌ "دولت اسلامی عراق و شام" وابسته به القاعده توانسته چند پایگاه را که پیشتر بر آن سلطه پیدا کرده بود، حفظ کند.

منابع عراقی نیز اعلام کردند که القاعده شماری از سربازان ارتش عراق را در شهر فلوجه به اسارت گرفته است. این در حالی است که اهالی شهر فلوجه سلطه القاعده بر این شهر را تکذیب و اعلام کردند که سران قبایل عراقی که از سوی ارتش حمایت می‌شوند بر این شهر سلطه داشته و گروه‌های مسلح را بیرون رانده‌اند.

در مقابل یک منبع امنیتی بلند پایه در استان الانبار اعلام کرد که شهر الانبار از سلطه ارتش به طور کامل خارج شده و به اشغال گروه "دولت اسلامی عراق و شام" موسوم به "داعش" درآمده است.

همچنین برخی از منابع در گروه‌های قبیله‌ای عراق که همراه با ارتش می‌جنگند، اعلام کردند که به پیروزی‌های اساسی در استان الانبار دست یافته‌اند و توانسته‌اند موفقیت‌هایی را در چهار منطقه دیگر به دست آورند.

به گفته منبع رسمی عراق نیروهای امنیتی در حال حاضر به شدت با نیروهای گروه اسلامی عراق و شام در استان الانبار درگیر هستند.

در همین حال ابو العبد، یکی از رهبران گروه‌های مسلح قبیله‌ای عراق به شبکه الجزیره گفت: گروه‌های قبیله‌ای عراق موفق شدند شهر فلوجه را در 60 کیلومتری بغداد به کنترل خود درآوردند و رسانه‌ها می‌توانند برای اطمینان از این مساله وارد این شهر شوند.

وی افزود: با پیشروی‌های ارتش و قبایل در فلوجه افراد مسلح یکی از پایگاه‌های نظامی متعلق به دولت در استان الانبار معروف به پادگان "المزرعه" را به اشغال خود درآوردند.

همچنین این منبع عراقی اعلام کرد که نیروهای القاعده برخی از ذخایر سلاح و تجهیزات ارتش را به دست آورده و آن‌ها را به مناطق دیگر عراق منتقل کردند.

ابوالعبد اعلام کرد که الرمادی تحت سلطه کامل گروه‌های قبایل عراق نیست اما شهرک‌ها و روستاهای خارج از الرمادی تحت سلطه گروه‌های مسلح است و گروه‌های مسلح موفق شدند راه اصلی الرمادی به غرب عراق و مرزهای اردن را به اشغال خود درآورند.

به گفته ابو العبد درگیری‌ها هنوز در چهار استان نینوا، صلاح‌الدین، دیالی و الانبار شدید است.

شبکه اسکای نیوز عربی نیز اعلام کرد که نیروهای ارتش عراق موفق شدند با حمایت افراد مسلح قبایل عراقی پیشرفت‌هایی را در مناطق مختلف شهر الرمادی که از روز پنجشنبه گروه دولت اسلامی عراق و شام آن را اشغال کرده بود، به دست آورند.

علی غیدان، فرمانده نیروهای زمینی ارتش عراق نیز گفت: نیروهای پلیس و قبایل عراقی در بیشتر مناطق شهر الرمادی مستقر شده و بر آن کنترل پیدا کرده‌اند. اما نیروهای القاعده همچنان در برخی از مناطق و بیشتر در مرکز الرمادی حضور دارند.

به گفته غیدان نیروهای عراقی 55 تن از اعضای گروه دولت اسلامی عراق و شام را در نزدیکی الرمادی به هلاکت رساندند.

پیشتر خبرگزاری فرانسه اعلام کرد که شهر فلوجه به اشغال کامل القاعده درآمده است. در همین حال محمد البجاری، سخنگوی تحصن کنندگان فلوجه با تکذیب این خبر تاکید کرد که شهر فلوجه هنوز در کنترل نیروهای قبایل و ارتش عراق است.

همچنین شورای نظامی قبایل عراقی اعلام کرد که اخبار منتشر شده درباره اعلام شهر فلوجه به عنوان پایتخت دولت اسلامی داعش صحت ندارد.

از سوی دیگر ماری هارف، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که کشورش از نزدیک اوضاع استان الانبار را دنبال کرده و نسبت به تلاش‌های القاعده برای سلطه بر سوریه و عراق نگران است.

وی افزود: جهان امروز شاهد وحشی‌گری‌هایی است که داعش علیه غیرنظامیان در الرمادی و فلوجه مرتکب می‌شود.

از روز چهارشنبه که مناطقی از شهرهای فلوجه و رمادی به کنترل شبه نظامیان سنی در آمد رویارویی خونینی بین نیروهای دولتی و شبه نظامیان سنی جریان داشته است.

نیروهای دولتی عراق از پشتیبانی برخی قبایل وعشایر مسلح (گروه‌های صحوه) نیز بهره می‌برند.

همزمان یکی از مقام‌های سازمان ملل می‌گوید که شمار پناهجویان عراقی در اردن رو به افزایش است.

اندرو هارپر، نماینده کمیساریای عالی پناهندگان در اردن گفته است در حال حاضر ۴۵۰ عراقی به طور هفتگی در اردن تقاضای پناهندگی می‌کنند.

این میزان به معنی ۵ برابر شدن تعداد پناهجویان عراقی است که پیشتر هفته‌ای ٨٠ نفر بوده است.

انتهای پیام

کد N40903