سفر اردوغان به 3 کشور شرق آسیا

نخست‌وزیر ترکیه امروز (یکشنبه) در نخستین روزهای سال نوی میلادی، برای تقویت و گسترش روابط اقتصادی و دفاعی به سه کشور شرق آسیا سفر کرد.

نخست‌وزیر ترکیه امروز (یکشنبه) در نخستین روزهای سال نوی میلادی، برای تقویت و گسترش روابط اقتصادی و دفاعی به سه کشور شرق آسیا سفر کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه تودی زمان، رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر ترکیه امروز (یکشنبه) کشور را به مقصد سه کشور آسیایی شرقی ژاپن، سنگاپور و مالزی ترگ گفت و قرار است تا 11 ژانویه 2014 میلادی به سفر خود پایان دهد.

هیاتی از وزیران، معاونان و مقام‌های ارشد دولتی نیز وی را در این سفر همراهی می‌کنند که شامل بولنت آرینچ، معاون نخست‌وزیر، احمد داوود اوغلو وزیر امور خارجه، نیهات زیبکچی، وزیر جدید اقتصاد هستند. عصمت ییلماز، وزیر دفاع و تنر ییلدیز، وزیر انرژی ترکیه نیز در طول سفر به اردوغان می‌پیوندند.

وزیر دفاع ترکیه به روزنامه «نیکئی» ژاپن گفت: آنکارا قرار است با کارخانه میتسوبیشی ژاپن برای ساخت موتور 1500 اسب بخار و سیستم گیربکس برای تانک‌های آلتای ترکیه همکاری داشته باشد.

طبق این گزارش، ترکیه در ابتدا قرار است 250 واحد از این موتورها را بخرد و با تایید ژاپن، این تانک‌ها را به کشورهای دوست بفروشد. همچنین تفاهم‌نامه‌ای برای تاسیس یک دانشگاه علوم در استانبول برای ایجاد راهی به منظور حضور مهندسان ژاپنی در به شراکت گذاشتن دانش مربوط به تامین برق اتمی در جریان سفر اردوغان به ژاپن در ششم تا هشتم ژانویه 2014 امضا می‌شود.

اردوغان پس از ژاپن به مالزی می‌رود که سومین شریک تجاری این کشور در جنوب شرق آسیا محسوب می‌شود. وی پس از این سفر به سنگاپور خواهد رفت؛ کشوری که با آن روابط اقتصادی دوجانبه‌ دارد.

انتهای پیام

کد N40844