/گزارش/

پهپادهای آمریکا، ورای قوانین بین‌المللی

سیاسی

"آمریکا درصدد است تا در اوایل سال جاری میلادی یک راهبرد امنیت ملی برای تعیین اهداف مرحله بعدی مبارزه با القاعده به کار گیرد. اما این طرح در حالی مطرح می‌شود که انتقادها از راه‌های آمریکا در مبارزه با تروریسم در حال افزایش است."

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، پایگاه اینترنتی صدای روسیه در گزارشی به موضوع استفاده گسترده آمریکا از پهپادها برای نابودی اهداف تروریستی در پاکستان، افغانستان و یمن پرداخته و می‌نویسد: «بن امرسون و کریستوف هینس، گزارشگرهای ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر و مبارزه با تروریسم با اشاره به اینکه آمریکا با این ادعا که جنگ با القاعده مرز ندارد، به مبارزها در کشورهای دیگر حمله می‌کند، در گزارش خود گفتند که استفاده از پهپادها توسط آمریکا باعث بروز هرج و مرج و درگیری‌های نظامی در دیگر کشورها می‌شود. اما اگر دیگر کشورها نیز از این راهکار تبعیت کرده و به اهدافی در کشور همسایه خود حمله کنند، این شرایط همچون یک دومینو پیش می‌رود.

اد دیوی، عضو کابینه انگلیس در این خصوص گفت: حملات آمریکا به اهدافی در کشورهای دیگر، راه گریزی در قوانین بین‌المللی است، زیرا حملات پهپادها در آن ذکر نشده است.

وی گفت: اینگونه اقدامات، نمونه‌ خطرناک نقض حاکمیت یک کشور است.

"گروه بین‌المللی بحران" در گزارش خود در ماه مه 2013 نوشت، از آنجایی که حملات پهپادها، مشکلات اصلی را حل نمی‌کند، تاثیر آن‌ها برای مبارزه با تروریسم در حال کاهش است.

آن‌ها می‌دانند که هرچند ممکن است با یک موشک بتوان از عبور یک گروه تروریستی از مرز و حمله به نیروهای ناتو در افغانستان جلوگیری کرد، اما نمی‌توان از مسلح شدن دوباره، تشکیل گروه و سربازگیری آن‌ها جلوگیری کرد.

ولادیمیر شرباکف، کارشناس هفته نامه روسی بررسی مستقل نظامی، در این باره تصریح کرد: "آمریکا از پهپادهایش برای نابود کردن رهبران تروریست استفاده می‌کند. قانون هر جنگی این است که باید اول فرمانده را از بین برد تا واحد او، توانایی جنگیدن را از دست بدهد."

هرچند که فرمانده کشته شده توسط شخص دیگر جایگزین می‌شود اما به ویژه اگر فرمانده پیشین در موضوعات مالی نیز دخیل بوده است، به شبه نظامی‌های او ضربه وارد می‌شود.

پهپادهای آمریکا از سال 2004 تاکنون 20 رهبر کلیدی القاعده، بیش از 2200 شبه نظامی و بین 400 تا 900 ساکنین محلی را در پاکستان کشته‌اند.

با توجه به اینکه بیشترین پایگاه‌های افراطیون در ناحیه قبیله نشین پشتو و در مرز با افغانستان قرار دارد، ارتش پاکستان نمی‌تواند کاری از پیش ببرد زیرا این منطقه نیمه خودمختار است.

به عبارت دیگر تنها می‌توان با موشک، رهبر شبه نظامیان را کشت. اما مردم محلی و فعالان حقوق بشر جهان از این حملات خشمگین می‌شوند. شرباکف ادامه داد: باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا برای تسکین خشم آن‌ها پیشنهاد داده است، کنترل پهپادها از سازمان سیا گرفته شده و به ارتش داده شود.

وی عنوان داشت: مشکل اصلی، ادامه کشتار شهروندان یک کشور از راه دور و در خاک همان کشور است. بین استفاده ارتش از پهپاد و سرویس امنیتی از آن تفاوت‌هایی وجود دارد. شاید هدف آمریکا نیز همین است که با سپردن این وظیفه به ارتش، شفافیت بیشتری به اقداماتش ببخشد. اما امکان پیش رو گرفتن چنین رویه‌ای کم است، زیرا سرویس عملیات‌های محرمانه پنتاگون، اقدامات خود را مخفی نگاه می‌دارد.

و همچنین تلاش‌ها برای همکاری نیروهای این آژانس‌ها برای کنترل حملات پهپادها نیز بی‌فایده است، زیرا لوازم و مجراهای ارتباطی‌شان با یکدیگر ناسازگار است. اما به نوشته روزنامه واشنگتن پست، دلیل اصلی عدم امکان چنین تلفیقی این است که سازمان سیا حاضر نیست در زمینه پهپادها امتیاز بدهد یا عقب نشینی کند. به این ترتیب استفاده از پهپادها تا زمانی که توسط قوانین بین‌المللی ممنوع شناخته شوند، ادامه خواهد یافت.»

انتهای پیام

کد N40627