نماینده تهران: بنای دخالت در امور هسته ای را نداریم

سیاست خارجی,هسته ای

تهران - ایرنا - نماینده مردم تهران در مجلس با بیان اینکه کمیته نظارت بر عملکرد تیم مذاکره کننده هسته ای در حد یک ایده بوده و هنوز تشکیل نشده است، گفت: این کمیته اگر تشکیل هم شود، بنای دخالت در امور را ندارد بلکه به عنوان یک کمیته تخصصی فرا کمیسیونی عمل خواهد کرد.

علیرضا زاکانی روز یکشنبه در گفت و گوی اختصاصی با ایرنا درباره اظهارات اخیر اسماعیل کوثری دیگر نماینده تهران مبنی بر ایجاد کمیته ای برای نظارت بر عملکرد تیم مذاکره کننده هسته ای، گفت: بنا بود در داخل مجلس کمیته ای از کسانی که در حوزه هسته ای تخصص دارند، تشکیل شود.

وی با یادآوری اینکه برخی از نمایندگان مجلس در حوزه های مختلف انرژی هسته ا ی از جمله پزشکی، انرژی و شیمی مواد و دانش هسته ای و حتی مباحث حقوقی و سیاسی تخصص دارند، افزود: جمعی در مجلس دنبال این هستند که یک کار تخصصی فراکمیسیونی و فرا فراکسیونی در مجلس و بر مبنای کار کارشناسی انجام شود.

زاکانی در عین حال تاکید کرد که حضور نمایندگان صاحب تخصص در این کمیته به معنی این نیست که دیگر نمایندگان در این باره سخن نگویند، بلکه قصد دارد یک مجموعه کارشناس را دور هم جمع کند تا به مسایل ورود کارشناسی داشته باشند و اگر جایی نیاز بود کار کارشناسی صورت گیرد تا بتوان علاوه بر کمک به دولت، از حقوق ملت نیز صیانت کرد.

این نماینده مجلس در پاسخ به این سوال که با توجه به ساختار تصمیم گیری برای تیم مذاکره کننده هسته ای که در قالب شورای عالی امنیت ملی است، این کمیته چگونه می تواند کمک کند، آیا بازوی مشورتی است یا نظارتی؟ گفت: اصل در مجلس شورای اسلامی، حمایت و نظارت است که این حمایت می تواند قانونی یا اعتباری باشد یا هر حمایتی را شامل شود که از دست مجلس بر می آید.

زاکانی افزود: نظارت مجلس یک نظارت عام است و همه شئون را شامل می شود و ابزارهای آن نیز در مجلس موجود است.

وی در عین حال ادامه داد: حالا برای اینکه این قانونگذاری و حمایت در انحاء مختلف و تخصصی آن باشد، تشکیل چنین کمیته های تخصصی به کارآمدتر کردن مجلس در خدمت به نظام اسلامی و بالابردن جایگاه تخصصی آن کمک خواهد کرد.

زاکانی تاکید کرد: اگر این کمیته تشکیل شود، قطع یقین بنای دخالت را ندارد. چون اصل تفکیک مسوولیت ها و قبول مسوولیت ها توسط هر جزء در قانون مشخص و معین است.

وی در عین حال افزود: اما همین که مجموعه ای وجود داشته باشد که حرف تخصصی بزند و نگاه تخصصی به امور داشته باشد، امکانی را فراهم می کند که محصول آن کارآمدتر کردن دو طرف است یعنی هم دولت و هم مجلس کارآمدتر می شوند.

به عقیده زاکانی، در صورت تشکیل این کمیته بهتر می توان از حقوق ملت و آنچه که نظام اسلامی براساس آن شکل گرفته، صیانت کرد و نتیجه کار مطلوب خواهد شد.** جایگاه کمیته هنوز مشخص نیست

وی در پاسخ به این سوال که آیا تشکیل این کمیته نیاز به مصوبه مجلس شورای اسلامی نیز دارد یا نه؟ گفت: رای گیری برای این کمیته در مجلس، بستگی به جایگاه آن دارد.

وی افزود: زمانی نیاز به رای گیری مجلس داریم که بخواهیم به آن رسمیت دهیم و در چنین زمانی می توان شکل گیری این کمیته را به رای مجلس گذاشت و در این صورت این کمیته می تواند تحت عنوان یک کمیته خاص از مجلس رای بگیرد و از طرف مجلس مامور شود.

زاکانی اظهار داشت: هیچ یک از این کارها صورت نگرفته و تشکیل کمیته تنها در حد یک ایده بوده و اینکه چه افراد صاحب تخصصی در این کمیته باشند ولی عملی به این عنوان که می خواهد رسمیتی بیابد، نداشته است.

وی در عین حال یادآور شد: البته برخی از کمیسیون های تخصصی مجلس خودشان به صورت بالفعل کمیته هایی دارند؛ مثلا کمیسیون انرژی برای خود کمیته فن آوری هسته ای دارد و یا کمیسیون امنیت ملی در درون خود جایگاهی را برای موضوع هسته ای تنظیم کرده و مسایل را دنبال می کند.

این عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس تاکید کرد که این کمیته در صورت تشکیل فراکمیسیونی خواهد بود.** قرار است لاریجانی در جریان امور قرار گیرد

خبرنگار ایرنا پرسید: با توجه به اینکه شخص آقای لاریجانی ریاست مجلس شورای اسلامی مدتی ریاست تیم مذاکره کننده هسته ای را بر عهده داشته و به واسطه حضور در شورای عالی امنیت ملی در جریان موضوعات هستند، در جریان این ایده نمایندگان قرار دارد یا قرار است که دعوتی از وی برای عضویت در کمیته صورت گیرد؟

زاکانی پاسخ داد: نه؛ بنا این بود که بروجردی رییس کمیسیون امنیت ملی از طریق ساز و کارهای منطقی مجلس این کار را دنبال کند، یعنی از طریق ریاست مجلس دنبال شود که اگر نیاز به رسمیت داشت توسط هیات رییسه مجلس شورای اسلامی رسمیتش تضمین شود.

وی افزود: همین که گفته شد هنوز به انتهای کار نرسیده ایم به این خاطر است که در مسیر پخته کردن کار هستیم.

این نماینده مجلس در پاسخ به این که برخی نمایندگان از جمله آقای کوثری به دنبال عضویت دو نفر از مجلس در شورای نظارت بر تیم مذاکره کننده هسته ای هستند، گفت: شاید آن چیزی که آنها گفته اند، موضوع دیگری باشد که من از آن اطلاع ندارم.

زاکانی در این باره که گفته می شود نمایندگان تهران در مجلس ایده اولیه تشکیل این کمیته را داده اند، این موضوع را رد کرد و گفت: ایده اولیه این کمیته به ذهن چند نفر از دوستان در مجلس رسید و صحبت های اولیه در این موضوع صورت گرفت تا مجلس ورود تخصصی بهتری به مسایل هسته ای داشته باشد تا در نهایت هم بتواند حمایت کند و هم نظارت درستی داشته باشد ضمن آنکه تعامل جدی با نهادهای ذی ربط شکل دهد.** بنای مجلس کمک به دولت است

این نماینده مجلس درباره طرح الزام دولت به غنی سازی 60 درصد و اینکه استفاده از این سوخت در زیردریایی و کشتی هایی است که در حال حاضر کشور فاقد آنهاست، گفت: این طرح دو بند دارد که بند دوم آنه اهمیت بیشتری دارد و دولت را ملزم می کند که در همه حوزه ها که فن آوری هسته ای منافع صلح آمیزی برای جامعه مان دارد تلاش جدی خود را داشته باشد.

وی با تاکید براینکه این منافع ناشی از فن آوری صلح آمیز هسته ای در حوزه های فنی و مهندسی، کشاورزی، پزشکی، انرژی و ... وجود دارد، تاکید کرد: این طرح فراتر از سوخت 60 درصدی است.

زاکانی افزود: در واقع موضوع غنی سازی 60 درصد در صورت نیاز در این طرح گنجانده شده است و بر این اساس اگر نیازی در این زمینه باشد و عملی اتفاق بیفتد، این خود به خود باید محقق شود.

نماینده مردم تهران در مجلس تاکید کرد: به نظر من بند دوم این طرح از بند نخست آن مهم تر است.

به عقیده زاکانی، الزام موجود در بند دوم این طرح به معنی حرکت جدی دولت و همه جایگاه های قانونی کشور برای حرکت در مسیر ایجاد زمینه بهره مندی کامل از مواهب صلح آمیز هسته ای است.

این نماینده مجلس افزود: ایران اکنون یک فرصت طلایی و بسیار جدی را تجربه می کند و باید قدر این فرصت را بدانیم و از این رو بنای مجلس کمک به دولت برای بهره مندی از این فرصت طلایی است.

سیام(4)**9129**2025**1535
کد N40582