سازمان ملل شمار بیشتری از صلحبانان خود را به سودان جنوبی اعزام کرد

سازمان ملل,سودان جنوبی

نیویورک- ایرنا- سازمان ملل متحد شمار بیشتری از صلحبانان خود را در روزهای گذشته برای کنترل اوضاع در کشور بحران زده سودان جنوبی به نقاط مختلف در آن اعزام کرد.

نمایندگی سازمان ملل در سودان جنوبی روز شنبه به وقت محلی با انتشار بیانیه ای این مطلب را اعلام کرد.

بان کی مون دبیرکل سازمان ملل چهارم آذرماه جاری با حضور در نشست شورای امنیت از اعضای این شورا خواست موافقت خود را با افزایش شمار صلحبانان در سودان جنوبی اعلام کنند.

اعضای شورای امنیت با درخواست بان کی مون دبیرکل سازمان ملل برای افزایش شمار صلحبانان این نهاد بین المللی به منظور مهار خشونت های خونین در سودان جنوبی موافقت کردند.

در همان روز نمایندگی سازمان ملل در سودان جنوبی از پیدا شدن گورهای دستجمعی در این کشور خبر داد.

بان کی مون در همان نشست، شمار صلحبانان سازمان ملل در سودان جنوبی را پنج هزار نفر اعلام کرد و گفت: با توجه به وضع اسفبار در سودان جنوبی باید تعداد نیروهای حافظ صلح به حدود 12 هزار نفر برسد.

نمایندگی سازمان ملل در سودان جنوبی اعلام کرد در جریان حمله گروههای شورشی در ایالت جنگلی، حدود 45 هزار نفر از ساکنان این مناطق به پایگاه های سازمان ملل پناه آورده اند.

ناوی پیلای کمیسیاریای عالی شورای حقوق بشر در سازمان ملل امروز اعلام کرد که دو گور دستجمعی در شهر بنیتو که هم اکنون در کنترل نیروهای شورشی قرار داد، پیدا شده است.

ارتش سودان جنوبی روز گذشته با صدور بیانیه ای تأیید کرد که کنترل استان نفتخیز ˈ یونیتیˈ به دست گروه های شورشی افتاده است.

بر اساس گزارش های رسمی سازمان ملل، ظرف دو هفته گذشته به دلیل تشدید خشونت ها در دو ایالت یونیتی و جونگلی بیش از 500 نفر کشته شده اند.

بر اساس قعطنامه سازمان ملل متحد، در سال 2011 سودان جنوبی از سودان جدا و به عنوان کشوری مستقل معرفی شد اما این تصمیم هرگز راهگشا نشد زیرا علاوه بر تشدید خشونت ها بین دو کشور، موجب درگیری های خونین بین قبایل مختلف بر سر مناطق نفتخیز شد.

اروپام**1908**1504
کد N40566