یک سناتورایتالیایی: کاملا قائل به حق ایران برای استفاده از انرژی هسته‌ای هستیم

تسنیم نوشت:

رئیس کمیسیون سیاست خارجی مجلس سنای ایتالیا گفت: ایتالیا کاملا قائل به حق جمهوری اسلامی ایران برای استفاده از انرژی هسته‌ای است. سناتور پیرفردیناندو کازینی رئیس کمیسیون سیاست خارجی مجلس سنای ایتالیا با علاءالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت‌وگو کرد.

بروجردی در ابتدای این دیدار با اشاره به سابقه دیرینه روابط دوستانه مردم ایران و ایتالیا، گفت: با توجه به جایگاه مثبت ایتالیا در افکار عمومی ملت ایران، مجلس شورای اسلامی از رشد و توسعه ارتباطات سیاسی، اقتصادی و فرهنگی با ایتالیا استقبال می‌کند.

وی در ادامه داشتن روابط خوب با کشورهای جهان را از اصول سیاست خارجی جمهوری اسلامی دانست و تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران در برابر سیاست‌های خصمانه آمریکا با اقتدار از منافع ملی خود دفاع می‌کند.

بروجردی در بخش دیگری از سخنانش بر حق مسلم جمهوری اسلامی ایران در استفاده صلح آمیز از انرژی هسته‌ای تاکید کرد و افزود: جمهوری اسلامی ایران همواره در چارچوب معاهده N.P.T عمل کرده و هیچ‌گاه به دنبال داشتن سلاح هسته‌ای نبوده و در آینده نیز نخواهد بود.

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس نیز در پایان با اشاره به شرایط کنونی منطقه خاورمیانه، خاطرنشان کرد: گفت‌وگو و مذاکره میان جمهوری اسلامی ایران با کشورهای اروپایی از جمله ایتالیا می‌تواند به برقراری و تقویت صلح و ثبات در منطقه از طریق مبارزه با گروه‌های تروریستی کمک کند.

در ادامه این دیدار سناتور پیر فردیناندو کازینی رئیس کمیسیون سیاست خارجی مجلس سنای ایتالیا، جمهوری اسلامی ایران را کشوری بسیار مهم در منطقه دانست و با بیان اینکه همواره روابط سیاسی و پارلمانی خوبی میان دو کشور وجود داشته است، افزود: پارلمان ایتالیا از گسترش همکاری‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی با جمهوری اسلامی ایران حمایت می‌کند.

کازینی در بخش دیگری از سخنانش با تاکید بر حق جمهوری اسلامی ایران در استفاده از انرژی صلح آمیز هسته‌ای، گفت: ایتالیا کاملا قائل به حق جمهوری اسلامی ایران برای استفاده از انرژی هسته‌ای است.

وی در ادامه افزایش سطح مناسبات فیمابین را فرصت مناسبی برای تبادل نظرات و گفت‌وگو پیرامون روابط دوجانبه و مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی دانست و تصریح کرد: حضور جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات و گفت‌وگوهای مربوط به بحران‌های منطقه‌ای از جمله عراق، افغانستان و سوریه همواره مورد تاکید ایتالیا بوده است.

وی در همین زمینه افزود: ایتالیا از حضور ایران در مذاکرات ژنو دو پیرامون تحولات سوریه حمایت می‌کند.

رئیس کمیسیون سیاست خارجی مجلس سنای ایتالیا در پایان راه حل بحران جاری در سوریه را انجام گفتگوهای سیاسی میان گروههای سوری دانست.

کازینی همچنین از بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی برای دیداری رسمی از ایتالیا دعوت به عمل آ‌ورد.

27219

 

 

کد N40278