ژاپن و ترکیه برای ساخت تانک همکاری می کنند

ژاپن,ترکیه

تهران – ژاپن در راستای تغییر رویکرد پیشین خود مبنی بر همکاری نکردن در تولیدات نظامی با کشورهای جهان، تصمیم دارد برای ساخت تانک به ترکیه کمک فنی کند.

به گزارش خبرگزاری کیودو، آنکارا برای استفاده از موتورهایی که در تانک های ژاپنی تیپ 10 (Type-10) به کار رفته اند، ابراز علاقه کرده است.

در همین راستا، توکیو قصد دارد تاسیسات مشترکی را میان صنایع سنگین میتسوبیشی (سازنده موتور تانک) و طرف ترک بنیان گذارد.

رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه برای دیداری سه روزه از ژاپن، روز دوشنبه وارد توکیو خواهد شد و قرار است در دیدار با شینزو آبه، همتای ژاپنی اش، این قرارداد را نهایی کند.

ساخت تانک های تیپ 10 در ژاپن پیشاپیش آغاز شده و نیروی پدافند زمینی این کشور قصد داردتامارس 2015 میلادی،66 دستگاه از این تانک ها را بخرد. تحرک پذیری قوی،ازجمله حرکت معکوس با سرعت 70 کیلومتر در ساعت، از مزیت های تانک تیپ – 10 است.

ژاپن درسال 2011،با تغییر قوانین داخلی خود، به دولت اجازه داد که با کشورهایی غیر از ایالات متحده آمریکا بتواند همکاری های نظامی داشته باشد؛ به شرط آنکه کشورهای یادشده برای صادرات مجدد فناوری ژاپنی، رضایت توکیو را کسب کنند.براساس همین قانون، ژاپن و انگلستان در ماه ژوئیه گذشته، توافق همکاری برای ساخت سلاح های نظامی امضا کردند.

ژاپن از صادرات سلاح به کشورهایی که حکومت کمونیستی دارند، درگیر جنگ هستند یا معامله با آنها به دلیل تحریم های سازمان ملل امکان پذیر نیست، خودداری می کند.

مترجمام**9163**1856
کد N40173