رییس کمیسیون سیاست خارجی سنای ایتالیا:از حضور ایران در ژنو 2 حمایت می کنیم

سیاست خارجی,ایتالیا

تهران-ایرنا- رییس کمیسیون سیاست خارجی مجلس سنای ایتالیا گفت: از حضور ایران در در گفت و گوهای مربوط به حل بحران های منطقه ای از جمله نشست ژنو 2 حمایت می کنیم.ز

به گزارش ایرنا،ˈسناتور پیر فردیناندو کازینیˈ که ظهر امروز - شنبه - با ˈعلاء الدین بروجردیˈ رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت و گو کرد، جمهوری اسلامی را کشوری بسیار مهم در منطقه دانست و با بیان اینکه همواره روابط سیاسی و پارلمانی خوبی میان دو کشور وجود داشته است، افزود: پارلمان ایتالیا از گسترش همکاری های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی با جمهوری اسلامی استقبال می کند.

کازینی با تاکید بر حق جمهوری اسلامی در استفاده صلح آمیز هسته ای گفت: ایتالیا کاملا قائل به حق جمهوری اسلامی ایران برای استفاده از انرژی هسته ای است .

وی افزایش سطح مناسبات میان ایران و ایتالیا را فرصت مناسبی برای تبادل نظرات و گفت و گو پیرامون روابط دو جانبه و مسائل منطقه ای و بین المللی دانست و تصریح کرد: حضور جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات و گفت و گوهای مربوط به بحران های منطقه ای از جمله عراق، افغانستان و سوریه همواره مورد تاکید ایتالیا بوده است و ایتالیا از حضور ایران در مذاکرات ژنو دو حمایت می کند.

ریییس کمیسیون سیاست خارجی مجلس سنای ایتالیا راه حل پایان دادن به بحران جاری در سوریه را انجام گفت و گوهای سیاسی میان گروه های سوری دانست.

کازینی همچنین از بروجردی برای دیدار رسمی از ایتالیا دعدوت به عمل آورد.

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی هم در این دیدار با اشاره به سابقه دیرینه روابط دوستانه مردم ایران و ایتالیا گفت: با توجه به جایگاه مثبت ایتالیا در افکار عمومی ملت ایران ،مجلس شورای اسلامی از رشد و توسعه ارتباطات سیاسی اقتصادی و فرهنگی با ایتالیا استقبال می کند.

بروجردی داشتن روابط خوب با کشورهای جهان را از اصول سیاست خارجی جمهوری اسلامی ذکر و تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران در برابر سیاست های خصمانه آمریکا با اقتدار از دفاع ملی خود دفاع می کند.

وی در بخش دیگر از سخنانش بر حق مسلم جمهوری اسلامی ایران در استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای تاکید کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران همواره در چهارچوب معاهده ان.پی.تی عمل کرده و هیچ گاه به دنبال داشتن سلاح هسته ای نبوده و در آینده نیز نخواهد بود.

رییس کمیسیون امنیت ملی با اشاره به شرایط کنونی منطقه خاورمیانه اظهار کرد: گفت و گو میان جمهوری اسلامی ایران با کشورهای اروپایی از جمه ایتالیا می تواند به برقراری و تقویت صلح و ثبات در منطقه از طریق مبارزه با گروه های تروریستی کمک نماید.

سیام(1)**2021** 1418
کد N39993