نقض گسترده حقوق بشر نتیجه درگیری در سودان جنوبی

حقوق بشر,سودان جنوبي,سازمان ملل متحد

در پی ادامه درگیری‌ها در سودان جنوبی، سازمان ملل طی گزارشی در مورد نقض گسترده حقوق بشر در مناطق تحت درگیری در این کشور هشدار داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، شواهد بدست آمده از درگیری‌های خشونت‌آمیز میان نیروهای طرفدار و مخالف دولت در سودان جنوبی نشان دهنده‌ نقض گسترده حقوق بشر از جمله کشتار فراقانونی غیرنظامیان، بازداشت‌های خودسرانه و آواره شدن‌های فراوان است.

هیات ویژه صلح‌بانان سازمان ملل در سودان جنوبی اعلام کرد که اجساد بی‌شماری را در جوبا پایتخت این کشور و استان‌های نیل آبی و جونگلی پیدا کرده که اغلب آنها غیرنظامیان یا از میان سربازان بازداشت شده بوده‌اند.

درگیری در این کشور تازه استقلال یافته زمانی آغاز شد که رئیس جمهور آن بیش از دو هفته پیش اعلام کرد که سربازان وفادار به رئیس جمهور سابق سودان جنوبی قصد کودتا داشته‌اند.

در واقع رئیس‌جمهور کنونی سودان جنوبی متعلق به قبیله دینکا است و به نظر می‌آید این درگیری‌ها ناشی از اختلافات قبیله‌ای میان دو قبیله بزرگ دینکا و نوئر باشد و این نگرانی وجو دارد که این اختلافات به یک خشونت همیشگی تبدیل و منجر به نابودی این کشور جوان شود.

از زمان آغاز درگیری‌ها در این کشور تاکنون سازمان‌های حقوق بشری و سازمان ملل مکررا پایان نقض حقوق بشر را خواستار شده و در مورد تلفات غیر نظامیان ابراز نگرانی کرده‌اند.

هیات ویژه سازمان ملل از تمام طرف‌های درگیر در سودان جنوبی خواست تا از جان غیرنظامیان محافظت کنند و به قوانین بین‌المللی حقوق بشر پایبند باشند. این هیات همچنین از رهبران این کشور خواست به نیروها و حامیان‌شان بفهمانند که این خشونت‌ها باید پایان یابد و عاملان آن به سختی مجازات خواهند شد.

بر اساس گزارش پایگاه خبری سازمان ملل، هزاران نفر در جریان این خشونت‌ها کشته و شمار زیادی از خانه‌هایشان فرار کرده و به پایگاه‌های سازمان ملل پناه آورده‌اند. هم اکنون وضعیت این آوارگان بسیار نامناسب بوده و نیازمند فوری غذا، آب، بهداشت و مکانی برای اسکان موقت هستند.

رئیس هیات ویژه صلح‌بانان سازمان ملل ضمن ابراز نگرانی در مورد ادامه خشونت‌ها تاکید کرد که مسئول دانستن عاملان نقض حقوق بشر در سودان جنوبی راه اصلی پایان دادن به بحران کنونی این کشور است.

انتهای پیام

کد N39744