تحولات آسیا/

تصمیم چین برای تقویت پدافند هوایی خود/ آغاز تبلیغات انتخاباتی در تایلند

آسیا اقیانوسیه

خبرگزاری مهر-گروه بین الملل: تصمیم چین برای تقویت پدافند هوایی خود، بازداشت دو نفر در کامبوج و آغاز تبلیغات انتخاباتی تایلند با وجود تحریم انتخابات از جمله خبرهای مربوط به شرق قاره آسیا به شمار می روند.

چین

همزمان با افزایش تنش های ارضی میان پکن و توکیو، رویترز از ایجاد فرماندهی مشترک عملیاتی ارتش چین با هدف افزایش هماهنگی بخش مختلف دفاعی خود خبر داد.

خبر دیگر اینکه همزمان با انجام تحقیقات درباره اتهام فساد "ژو یونگ کانگ" رئیس سابق دستگاه امنیتی چین و یکی از قدرتمندترین سیاستمداران دهه اخیر، رئیس پلیس چین تاکید کرد که نیروهایش باید حافظ رهبری حزب کمونیست بوده و به آن وفادار باشند.

بنگلادش

همچنین در سال 2013 بر اثر فروپاشی ساختمان ها و حوادثی از این قبیل در ساختمان های اداری بیش از هزار و 500 بنگلادشی کشته شدند.

کامبوج

رسانه ها با اشاره به برگزاری تظاهرات ضد دولتی در کامبوج گزارش دادند که در جریان درگیریها در این کشور دو معترض بازداشت شده و دهها فرد دیگر کشته و زخمی شدند.

خبر دیگر اینکه وزارت کار کامبوج اعلام کرد که اعتصابات و اعتراضات در این کشور به اقتصاد کامبوج آسیب زده است.

رسانه ها همچنین با ادامه تظاهرات ضد دولتی در کامبوج گزارش دادند که صدای تیراندازی در پایتخت این کشور هنوز شنیده می شود.

اندونزی

همچنین بر اثر واژگونی یک قایق در استان سوماترای اندونزی شش نفر کشته شدند و تحقیقات در این زمینه آغاز شده است.

هند

مانموهان سینگ نخست‌ وزیر هند در نخستین کنفرانس خبری سال 2014 از تمایل خود برای سفر به پاکستان پیش از کناره‌ گیری از قدرت خبر داد و گفت: این سفر می تواند باعث پیشرفت در جریان مذاکرات با اسلام آباد، ایجاد ثبات در منطقه و حل اختلافات میان دو کشور شود.

وی در ادامه صلاحیت رائول گاندی معاون رئیس کنگره را برای معرفی به عنوان نامزد نخست وزیری حزب "ائتلاف متحد پیشرو" تایید کرد.

تایلند

بانکوک پست همچنین از آغاز تبلیغات انتخابات مناقشه‌ برانگیز تایلند از سوی حزب نخست‌ وزیر موسوم به "پوتای" با وجود تحریم انتخابات از سوی مخالفان خبر داد.

آغاز مبارزات انتخاباتی در تایلند درحالیست که از ابتدای ناآرامی ها در شهر بانکوک تاکنون هشت نفر کشته و 400 فرد دیگر زخمی شدند.