رهبر سابق حزب لاییکهای ترکیه خواستار دخالت عبدالله گل در حوادث اخیر شد

ترکیه,لاییکها

آنکارا - ایرنا - ˈدنیز بایکالˈ رییس سابق حزب لاییک ˈجمهوی خواه خلقˈ بزرگترین حزب مخالف دولت ترکیه در مجلس ملی این کشور، خواستار دخالت ˈعبدالله گلˈ رییس جمهوری ترکیه در حوادث اخیر این کشور شد.

به گزارش روز شنبه ایرنا به نقل از رسانه های محلی ترکیه، بایکال گفت: عبدالله گل رییس جمهوری ترکیه باید در پرونده فساد و ارتشا در این کشور دخالت کند.

وی که قرار است امروز با عبدالله گل دیدار کند، افزود: تنگناهای قانونی در قانون اساسی ترکیه سبب شده که امروز شاهد تنش های سیاسی و اقتصادی در کشور باشیم و ضروری است که هر چه زودتر در این خصوص چاره ای اندیشیده شود.

رهبر سابق حزب جمهوری خواه گفت: در قانون اساسی ترکیه برای دخالت رییس جمهوری در چنین رخدادهایی، قانونی وجود ندارد.

وی با اشاره به دیدارش با ˈجمیل چیچکˈ رییس مجلس ملی ترکیه اظهارداشت : باید از تمامی ساز و کارهای سیاسی برای رفع بحران کنونی در ترکیه استفاده کرد.

در پی عملیات ارتشاد و فساد توسط پلیس و دادستانی استانبول در روز 17 دسامبر شماری از منتسبان به دولت آنکارا از جمله سه نفر از فرزندان وزرای کابینه این کشور به اتهام رشوه خواری و فساد مالی دستگیر شدند.

این عملیات باعث بروز تنش سیاسی و رسوایی اقتصادی در ترکیه شده است.

دنیز بایکال رهبر سابق حزب جمهوریخواه خلق سه سال پیش در پی انتشار یک ویدیو غیراخلاقی در برخی پایگاه های اینترنتی، مجبور به استعفاء از رهبری این حزب شد.

ˈساوجی سایانˈ عضو سابق کمیته مرکزی حزب جمهوریخواه خلق پیش از این عنوان کرده بود که بایکال با توطئه ˈموسادˈ از رهبری حزب کنار گذاشته شد.

خاورم ** 2010 * 230**1651
کد N39658