مذاکرات مستقیم طرفین درگیری در سودان جنوبی به تاخیر افتاد

سیاسی

هیات‌های مذاکره کننده دولت سودان جنوبی و شورشیان مخالف اعلام کردند مذاکرات رو در روی طرفین درگیر به تاخیر افتاده است.

هیات‌های مذاکره کننده دولت سودان جنوبی و شورشیان مخالف اعلام کردند مذاکرات رو در روی طرفین درگیر به تاخیر افتاده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از صدای روسیه، اعلام این موضوع امید برای آتش بس سریع و پایان یافتن درگیری‌ها در سودان جنوبی را کم رنگ کرد.

مایکل ماکویی، وزیر اطلاع رسانی سودان جنوبی که یکی از اعضای هیات مذاکره کننده دولت سودان جنوبی در شهر آدیس‌آبابا، پایتخت اتیوپی است و همچنین یوهانیس موسی پوک، سخنگوی تیم مذاکره کننده شورشیان مخالف دولت این کشور اظهار داشتند دو طرف امروز (شنبه) دیدار خود را لغو و آن را به زمانی موکول کردند که یک دستور کار از سوی مذاکره کنندگان تدوین شده و مورد توافق دو طرف قرار گیرد.

مشخص نشده که کار تدوین این دستور کار کی به پایان خواهد رسید.

با این وجود ماکویی تاکید کرد، رهبران هیات‌های مذاکره کننده دو طرف روز جمعه دیدار مختصری با یکدیگر داشته‌اند اما مذاکرات اصلی میان آن‌ها آغاز نشده است.

ماکویی به خبرگزاری فرانسه گفت: آن‌ها با یکدیگر ملاقات کردند.

وی افزود: هیات‌های مذاکره کننده اکنون منتظرند تا از مسیر پیش رو از جانب مذاکره کنندگان مربوط به بلوک IGAD شرق آفریقا اطلاع حاصل کنند.

سخنگوی تیم مذاکره کننده شورشیان نیز اظهار داشت، رهبران دو هیات باید درباره دستور کار توافق کنند و این اتفاق شاید فردا و شاید پس فردا اتفاق بیفتد.

از زمان بالا گرفتن درگیری‌های داخلی در سودان جنوبی در 15 دسامبر هزاران تن از مردم کشته شده‌اند.

تدروس آدهانوم، وزیر خارجه اتیوپی نیز روز جمعه نسبت به این که مذاکرات روز شنبه آغاز شود، اظهار خوشبینی کرده بود، اما امروز سخنگوی وزارت امور خارجه اتیوپی گفت دو طرف مجبورند مذاکرات نیابتی را ادامه دهند و جداگانه با مذاکره کنندگان منطقه‌ای دیدار کنند.

وی خاطرنشان ساخت: باید دستور کاری تدوین شود و پس از آن طرفین مذاکرات رو در رو انجام خواهند داد.

وی افزود: هیچ چارچوب زمانی برای مذاکرات مستقیم تعیین نشده و تنها گفته شده که مذاکرات در سریع‌ترین زمان ممکن انجام خواهد شد.

انتهای پیام

کد N39470