تمایل مانموهان سینگ برای سفر به پاکستان پیش از کناره‌گیری از قدرت

نخست‌وزیر هند گفت، می‌خواهد تا پیش از کناره‌گیری از قدرت به پاکستان سفر کند اما شرایط باید مناسب باشد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه روزنامه نیشن، مانموهان سینگ، نخست‌وزیر هند در کنفرانسی خبری گفت، سفر وی به پاکستان می‌تواند منجر به پیشرفتی در روند مذاکرات با اسلام آباد شود و تمامی مسائل حل نشده میان این دو کشور را حل کند.

وی افزود: روابط دوستانه و صلح‌آمیز میان پاکستان و هند می‌تواند سعادت و توسعه در این منطقه را تضمین کند.

مانموهان سینگ در نخستین کنفرانس خبری سال 2014 میلادی‌اش گفت، وی پس از انتخابات آتی مجلس عوام پارلمان هند از قدرت کناره‌گیری می‌کند و برای سومین بار نامزد این انتخابات نخواهد شد.

وی افزود، رائول گاندی، معاون رئیس کنگره برای معرفی به عنوان نامزد نخست وزیری حزب "ائتلاف متحد پیشرو" صلاحیت لازم را دارد. نارندرا مودی، رهبر حزب "بهاراتیا جاناتا" ثابت کرده که اگر به عنوان نخست وزیر انتخاب شود برای هند ویران‌گر خواهد بود.

نخست وزیر هند گفت، کشورش می‌خواهد تا با کشورهای همسایه به منظور برقراری صلح و ثبات در منطقه روابط دوستانه‌ای داشته باشد.

وی در پاسخ به این سوال که چرا از زمان روی کار آمدنش در سال 2004 میلادی به پاکستان نرفته گفت: خیلی دوست دارم که به پاکستان بروم. من در روستایی به دنیا آمدم که در حال حاضر بخشی از غرب پنجاب است. اما به عنوان نخست‌وزیر هند اگر شرایط برای دستیابی به نتایج قاطعانه فراهم باشد، باید به پاکستان سفر کنم. در اصل احساس می‌کنم که شرایط برای سفر به پاکستان مناسب نبوده است. من هنوز از سفر به پاکستان پیش از کناره گیری‌ام از قدرت ناامید نشده‌ام.

سینگ ادامه داد، در حال حاضر کشورهای جنوب آسیا باید برای غلبه بر فقر بهبود شرایط اقتصادی و اجتماعی را در اولویت قرار دهند و روابط خوب میان هند و پاکستان برای این تحولات بسیار مهم است.

وی افزود: تلاش کرده‌ام تا روابط هند با تمامی همسایه‌هایش را بهبود بخشم.

انتهای پیام

کد N39306