نماینده خاش:

30 درصد سهمیه جذب نیرو در وزارت بهداشت به دانشگاه‌های مناطق محروم اختصاص می‌یابد

نماینده مردم خاش در مجلس شورای اسلامی گفت: در حوزه بهداشت و درمان کشور تلاش براین است که مردم کمترین پول را از جیب خود برای حفظ سلامتی و رسیدن به بهبودی هزینه کنند.

حمیدرضا پشنگ در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه سیستان و بلوچستان، با بیان اینکه عوامل اجتماعی مؤثر بر سلامت افراد باید در برنامه‌ریزی‌های مسئولان در وزارت بهداشت وجود داشته باشد، بیان کرد:‌ بسیاری از مسائل در این حوزه از بهداشت و درمان مهم‌تر است و نباید از آن‌ها غافل شویم.

وی افزود: بعنوان نمونه اطلاعات و سواد یک مادر باردار از خدماتی بهداشتی و درمانی برای او مهم‌تر است زیرا فردی که اطلاعات کافی برای پیشگیری از بیماری‌ها را دارد به ندرت به خدمات درمانی نیاز پیدا می‌کند.

پشنگ، در ادامه سلامت را موضوعی فراگیر و همه‌جانبه خواند و تصریح کرد: بسیاری از عوامل بیرونی و سایر ادارات در امر سلامت دخیل و مسئول هستند که اگر آن‌ها نقش خود را به خوبی اجرا کنند، سلامت جامعه با کمترین هزینه‌ها محقق می‌شود.

نماینده مردم خاش در مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: اگر آب ما آلوده، محیط زیست ناسالم، سطح آگاهی‌های مردم در حوزه سلامت پایین و کشاورز محصولات ناسالم تولید کند، حتی اگر همه بودجه کشور را در این حوزه خرج کنیم، سلامت مردم تضمین نمی‌شود.

وی بیان کرد: اگر سایر ادارات به وظایف خود به خوبی عمل نکنند، صرف هزاران میلیارد پول در این حوزه نمی‌تواند بخشی از مشکلات را نیز برطرف کند.

پشنگ، کاهش هزینه‌های سلامت را ضروری دانست و گفت: اقدامات فرهنگی که در قدرت و اختیار رسانه‌ها است در این زمینه بیش از هر چیز دیگری مؤثر خواهد بود.

نماینده مردم خاش درمجلس بیان کرد: سی درصد سهمیه جذب نیرو در وزارت بهداشت از سال آینده به دانشگاه های مناطق محروم اختصاص می یابد.

پشنگ گفت: این طرح در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید و از این پس پذیرش پزشک ، دندانپزشک و داروساز به ویژه در سیستان و بلوچستان از میان فارغ التحصیلان بومی منطقه صورت می گیرد.

وی با اشاره به پیگیری های نماینده مردم خاش در مجلس شورای اسلامی درباره فرسوده بودن تاسیسات و تجهیزات بهداشتی مراکز درمانی این شهرستان گفت: در صورت تامین اعتبار لازم ، تاسیسات و تجهیزات بهداشتی این شهرستان نوسازی و تعمیر می شود.

پشنگ همچنین تجهیز و تامین نیروی انسانی در مراکز بهداشتی - درمانی روستایی را یکی از اولویت های مهم وزارت بهداشت دانست.

نماینده مردم خاش در مجلس شورای اسلامی در ادامه خواستار تخصیص به موقع اعتبارات برای رفع مشکلات بهداشتی - درمانی این شهرستان شد.

وی اظهار داشت: مدیریت حوزه نظام سلامت مسئولیت سنگینی است به دلیل این که مردم از اقصی نقاط کشور از روستاها تا شهرها با جمعیت ها و گروه های مختلف با خدمات این حوزه سر و کار دارند.

پشنگ افزود: مشکلات زیادی هم در این حوزه وجود دارد که البته مطمئنم لطف و عنایت خدا شامل حال خادمان ملت خواهد بود و امیدواریم با صبوری مردم قدم های مثبتی در جهت رفع مشکلات مردم برداشته شود.

وی گفت: همانطور که مقام عالی وزارتخانه بهداشت اعلام نموده اند بحث دارو اولویت کاری دولت خواهد بود و با رفع مشکلات دیگر اقدامات مهمی برای کاهش هزینه‌های درمانی مردم صورت می‌پذیرد.

انتهای پیام

کد N39298