واکنش دولت مالزی به خواسته معترضان

مالزی,اعتراض

کوالالامپور – ایرنا – اعتراضات نخستین شب سال نو در میدان استقلال شهر کوالالامپور دولت این کشور را مجبور به اعطای کمک اقتصادی به اقشار آسیب پذیر در این کشور کرد.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری رسمی مالزی (برناما)، ˈاحمد ماسلانˈ معاون وزیر اقتصادی مالزی روز شنبه در مراسمی در شهر ˈسایبرجایاˈ گفت: دولت در حال تهیه یک بسته 10 موردی برای کمک به اقشاری است که تحت تاثیر افزایش بهای زندگی در مالزی قرار گرفته اند.

وی گفت: هنگامی که بهای کالایی افزایش می یابد، نباید سایر کمک هایی که دولت انجام داده است را فراموش کرد، بنابراین امیدوارم که مردم و به ویژه مخالفان دولت منصف باشند.

پرداخت نقدی که تحت عنوان ˈکمک مالی مالزیای واحدˈ انجام می شود شامل پرداخت شش نوع یارانه ضروری، کمک به کشاورزان، ماهیگیران، کارگران صنعت روغن پالم، صنعت کائوچو، کاهش مالیات بر درآمد، یارانه بهداشت، کمک های تحصیلی، طرح های مسکن با هدف افزایش توان خرید، کمک به فقرا، منابع مالی برای کارآفرینان و افزایش درآمد برای کارکنان دولت است. این کنک ها را اکنون دولت مالزی برای بهبود اقتصادی مردم این کشور پیشنهاد کرده است.

وی ضمن پذیرش اینکه سیاست های اقتصادی دولت جهت کمبود کسری بودجه باعث افزایش بهای بنزین، شکر و برق شده است گفت: دولت با افزایش درآمدهای مردم درصدد است افزایش هزینه ها را جبران کند.

احمد ماسلان گفت: افزایش بهای سه قلم کالا را انکار نمی کنیم اما 70 درصد از مصرف کنندگان از این افزایش آسیبی نمی بینند.

معاون وزارت اقتصاد مالزی گفت: حذف یارانه شکر 400 میلیون رینگیت (130 میلیون دلار) به دولت کمک کرده که این مقدار در بخش توسعه بهداشت عمومی از طریق افزایش پرستار، کلینیک های روستایی و ساخت بیمارستان جدید صرف می شود.

این مقام مالزیایی همچنین تصریح کرد که کاهش یارانه سوخت باعث پس انداز چهار میلیارد و 400 میلیون رینگیت (یک میلیارد و 460 میلیون دلار) شده است که این مبلغ از طریق برنامه کمک های مالی مالزی واحد به مردم پرداخت می شود.

دولت مالزی به منظور کسری بودجه و با توجه به چشم انداز سال 2020 برای تبدیل شدن به کشوری با درآمد بالا، در بودجه سال 2014 خود افزایش هزینه ها را جای داده است که این امر باعث افزایش اعتراضات مردمی به سیاست های اقتصادی دولت شده است.

آساق**د.م **1611
کد N39144