رئیس حوزه علمیه اراک:

واقفان در نیات خود نیازهای جامعه را درنظر بگیرند

وقف

رئیس حوزه علمیه امام خمینی(ره) اراک گفت: واقفان جدید باید نسبت به امکان انتقال نیات خود پس از رفع نیاز جامعه آگاه شوند.

رئیس حوزه علمیه امام خمینی(ره) اراک گفت: واقفان جدید باید نسبت به امکان انتقال نیات خود پس از رفع نیاز جامعه آگاه شوند.

حجت‌الاسلام سید‌احمد میر‌مهدی، در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه مرکزی، با بیان این مطلب گفت: وقف یکی از انفاقات مستحب است که در قرآن به آن اشاره شده و از صفات مؤمن محسوب می‌شود.

وی با بیان این‌که «در ادیان مختلف الهی این نوع انفاق وجود داشته است» افزود: تفاوت این نوع انفاق در ادیان الهی و دین اسلام، نیت واقف و در راه خدا و برای خدا بودن وقف است.

رئیس حوزه علمیه امام خمینی(ره) اراک با تأکید بر این‌که «وقف از صدر اسلام تاکنون زنده و ساری و جاری بوده است» اضافه کرد: پیامبراکرم(ص) اموالی را برای امور عام‌المنفعه و در راه خدا وقف می‌کردند.

میر‌مهدی با اشاره به حدیثی از پیامبر اکرم(ص)، اظهار کرد: پرونده انسان پس از مرگ بسته می‌شود، مگر در سه مورد، وقف به عنوان صدقه جاریه برای کمک به امور عمومی و خصوصی و با نیت تقرب الهی، فرزند صالح و دانشی که مورد استفاده قرار گیرد این سه مورد هستند.

وی با بیان این‌که «بعد از پیامبر اسلام(ص)، حضرت ‌علی (ع) و حضرت فاطمه(س) و ائمه معصومین(ع) سیره ایشان را در وقف ادامه دادند» گفت: امروز نیز اقشار جامعه باید با فرهنگ حسنه وقف آنگونه که شایسته است آشنا شوند.

وی ترویج فرهنگ وقف را زمینه‌ساز افزایش موقوفات دانست و گفت: واقفان موقوفات جدید باید با نیازهای جامعه آشنا شده و نیات خود را با نیاز جامعه هماهنگ کنند به طوری که در صورت رفع نیاز، امکان انتقال نیت واقف به نیاز جامعه وجود داشته باشد.

انتهای پیام

کد N39101