حسینی بوشهری:

دقت در به‌کارگیری مدیران بسیاری از مشکلات را مرتفع می‌کند

سیاسی

مدیر حوزه‌های علمیه کشور با بیان این‌که «در توصیه‌های حضرت علی(ع) به مالک اشتر، مبانی اسلام در به کارگیری کارگزاران بیان شده است» گفت: دقت به این توصیه‌ها می‎تواند بسیاری از مشکلات این بخش را در کشور مرتفع سازد.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور با بیان این‌که «در توصیه‌های حضرت علی(ع) به مالک اشتر، مبانی اسلام در به کارگیری کارگزاران بیان شده است» گفت: دقت به این توصیه‌ها می‎تواند بسیاری از مشکلات این بخش را در کشور مرتفع سازد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه قم، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدهاشم حسینی بوشهری در دیدار با اعضای هسته‎های گزینش استان قم، گفت: اسلام اهمیت بسیار زیادی به بحث گزینش نیروی انسانی می‎دهد و آن را از مهمترین امور برای پیشبرد اهداف حکومت می‎داند.

این عضو مجلس خبرگان افزود: گزینش، مبنای هر نوع حرکت سازنده در کشور است؛ نیروی انسانی در هر دولت و حکومت و جامعه‎ای، مهمترین رکن پیشرفت است.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور اظهار کرد: در همه نظام‎ها و حکومت‎ها، الگوها و شرایط خاصی برای جذب نیرو وجود دارد ولی هیچ کدام از آنها حساسیت‎ها و دقت‎ها و ظرافت‎های اسلام را لحاظ نکرده‎اند.

وی با اشاره به مبانی ذکر شده در عهدنامه مالک در حکومت مصر که از سوی امام علی(ع) بیان شده است، گفت: مبانی و مضامین بسیار عجیبی در خصوص دقت‎های اسلام در به کارگیری کارگزاران بیان شده است که دقت به آنها می‎تواند بسیاری از مشکلات این بخش را در کشور مرتفع سازد.

حسینی بوشهری افزود: همچنین در این عهدنامه تناسب هر شغل با شاغل و مدیریت در اسلام مورد توجه قرار گرفته چرا که مدیریت معمولی نیست که یک مدیر از یک منبع مالی وسیع و بدون دغدغه مدیریت کند؛ بلکه باید در شرایط بحرانی و حساس بهترین تصمیم‎ها را اتخاذ کند.

وی با تاکید بر این‌که «خلاقیت در تصمیم‎گیری در شرایط بحرانی از جمله مهمترین خصایص یک مدیر و کارگزار است» تصریح کرد: برای جذب نیروها باید به دنبال افرادی باشیم که توان تصمیم‎گیری در شرایط بحرانی را داشته باشند که این مهم مستلزم ایجاد گروهای مشورتی است تا بر اساس معیارها بتوان نیروهای خلاق را شناسایی کرد.

مدیر حوزه‎های علمیه اظهار کرد: مدیران گزینش در کشور باید در شناسایی و جذب استعدادهای علمی و مدیریتی فعال‎تر عمل کنند؛ استعدادها نباید معطل بمانند و باید در بهترین مکان‌‎ها به کار گرفته شوند.

وی با بیان این‌که «کارگزاران گزینشی در جامعه اسلامی باید همیشه از خدا بخواهند که انتخاب‎هایشان بهترین انتخاب باشد و در این راه دعا را هیچ گاه نباید فراموش کنند» گفت: چرا که این انتخاب‎ها با مصالح مردم و نظام سر و کار خواهد داشت و مسئله توانایی، قدرت علمی و روحی و روانی بسیار مهم است که باید در همه انتخاب‎ها مورد توجه واقع شود.

این عضو مجلس خبرگان بیان کرد: خداوند نیز در قرآن کریم به مسئله کارگزینی و انتخاب، اهمیت بسیار داده است که از آن جمله می‎توان به ملاک‎های انتخاب رهبر از سوی حضرت موسی(ع) در داستان انتخاب هارون اشاره کرد.

وی ادامه داد: امام علی(ع) چهار ویژگی به حاشیه رفتن اصل و اصلی شدن حواشی، روی کار آمدن انسان‎های سست عنصر و به حاشیه بردن انسان‎ها و مدیران قوی و لایق و فاضل را مایه ضعف و سستی در نظام و دولت بر می‎شمرند.

حسینی بوشهری عنوان کرد: مدیران گزینش نباید در شغل خود دچار ضعف و خلل و روزمرگی شوند زیرا انتخاب‎های آنها بسیار مهم است و باید برای تک تک این انتخاب‎ها در درگاه الهی و حقوق ملت و نظام پاسخگو باشند.

انتهای پیام

کد N38961