آموزش بیش از 10 هزار نیروی ویژه ضربت برزیل برای جام جهانی فوتبال

وزارت دادگستری و یکی از مقام‌های ارشد امنیتی برزیل اعلام کردند، این کشور به بیش از 10 هزار تن از نیروهای نخبه امنیت فدرال آموزش‌های ویژه‌ای می‌دهد تا به کنترل بهتر اعتراض‌های احتمالی در جریان مسابقات جام جهانی سال جاری میلادی کمک کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، سرهنگ الکساندر آگوستو آراگن، فرمانده نیروهای نخبه امنیت ملی گفت، این 10 هزار نیروی ضربت انتخاب شده از نیروهای پلیس سراسر برزیل، در 12 شهر این کشور که از 12 ژوئن (22 خرداد) تا 13 ژوئیه (22 تیر) سال جاری میلادی میزبان مسابقات جام جهانی خواهند بود، مستقر می‌شوند.

وی افزود: ما پیش از آنکه این اعتراض‌ها در سال 2013 میلادی رخ دهد، به این شرایط امنیتی در جریان جام جهانی پرداخته‌ایم چرا که ما منتظر نمی‌مانیم تا مساله‌ای رخ دهد. ناآرامی ایجاد شده در پی اعتراضات اخیر ما را نگران کرده است.

وزارت دادگستری که بر نیروهای امنیت ملی نظارت دارد، در بیانیه‌ای تایید کرد که بیش از 10 هزار تن از نیروهای امنیت ملی از سال 2011 میلادی برای کنترل اعتراضات آموزش دیده‌اند و در جریان جام جهانی از این نیروها استفاده خواهد شد و اقدامات امنیتی پلیس و سربازان محلی را تحکیم می‌بخشند.

در اوج اعتراضات اخیر، یک میلیون تن در یک روز به خیابان‌های سراسر برزیل آمده و در ابتدا نسبت به کرایه بالای اتوبوس، فساد و خدمات ضعیف عمومی و سپس نسبت به صرف هزینه‌های میلیارد دلاری برای جام جهانی و المپیک 2016 ریودوژانیرو دست به اعتراض زدند.

در خصوص این مساله پلیس با انتقادات شدید برای سرکوب وحشیانه معترضان از جمله استفاده از اسپری فلفل، گلوله‌های پلاستیکی و پرتاب نارنجک مواجه شد.

معترضان شعار می‌دادند: جام جهانی در اینجا برگزار نخواهد شد. فیفا برو خانه خودت.

این اعتراضات مصادف شد با تورنمنت جام کنفدارسیون‌ها که یک تورنمنت مقدماتی برای جام جهانی محسوب می‌شود.

جروم والک، مقام ارشد فیفا در مساله جام جهانی اخیرا گفت، این تورنمنت از بالاترین سطح شرایط امنیتی که شما می‌توانید تصورش کنید، بهره‌مند بود تا از هرگونه ناآرامی جلوگیری شود.

وی افزود، از واکنش پلیس در جریان اعتراضاتی که شش شهر میزبان جام کنفدارسیون‌ها را تحت تاثیر قرار داده بود، بسیار راضی است. در این رویداد درگیری‌های شدیدی میان معترضان و نیروهای پلیس درست چند صد متر دورتر از استادیوم‌های مورد نظر صورت گرفته بود.

این تورنمنت طبق برنامه در جریان است و هیچ یک از مسابقات منتفی نشده است. والک گفت، اگر در سال جاری نیز این اعتراضات ادامه داشته باشد وی همان واکنش پلیس را توقع دارد.

مقام‌های برزیل گفته‌اند، آنها از اعتراضات در جریان جام کنفدارسیون درس گرفته‌اند و اجازه نمی‌دهند تا معترضان در جریان جام جهانی به استادیوم‌ها خیلی نزدیک شوند.

انتهای پیام

کد N38956