پس لرزه های بازداشت تروریست سعودی/ روند سیاسی در لبنان معکوس می شود؟

لبنان,زلزله سیاسی,امنیت

بیروت – ایرنا – زلزله بازداشت « ماجد الماجد» تروریست سعودی ، انفجار تروریستی ضاحیه جنوب بیروت وشناسایی فوری عامل انتحاری، در صحنه سیاسی لبنان پس لرزه هایی بزرگتر داشته و این سئوال را قوت بخشیده که روند شتابان به سوی تشکیل دولت یکدست بدون حزب الله جهتی معکوس گرفته است یا نه؟

به گزارش ایرنا،این سئوال که رسانه های روز شنبه لبنان بدنبال پاسخ آن هستند در حالی است که این نگرانی از بابت باز شدن زمان جعبه سیاه اسرار تروریست سعودی و مهمتر از آن « ساکت کردن» او با اعلام مرگش ناشی از بیماری و یا قتل افزایش یافته است.

روزنامه لبنانی « الاخبار»با عنوان «هشدار برای قتل ماجد الماجد»، نوشت که اکنون در لبنان شایعات زیاد و ضد ونقیض و البته همگی نادرست از وضعیت این تروریست سعودی مانند رفتن به کما ، عدم توانایی برای شرکت در بازجویی و یا اینکه آخرین ساعات زندگی الماجد منتشر می شود و ما به مقامات لبنانی بویژه « جان قهوه چی» فرمانده ارتش لبنان هشدار می دهیم و از او می خواهیم که مراقبت کند تا همپیمانان سعودی در لبنان الماجد را به بهانه مرگ ، مریضی و قتل فراری ندهند و به اربابان خود هدیه نکنند.

الماجد صندوقچه اسرار جنایات گروه های تکفیری تروریستی و بنیانگذاران و حامیان منطقه ای و بین المللی آن صیدی بزرگ بود ، او بعداز ترک عربستان دهها سال است که در افغانستان ، عراق ، سوریه ، لبنان ، مصر و ... دست به جنایت و ترور زده ، بیشتر رهبران این گروه ها و اسرار آنها را می شناسد و نقشی محوری در بازسازی القاعده به کمک دستگاه های امنیتی برخی کشورهای عرب منطقه ، رژیم صهیونیستی و غربی ها داشته است تا تنها بتوانند محور مقاومت را خاموش کنند هرچند هزاران بی گناه در این راه شوم کشته شوند.

شاید این تروریست سعودی اسرار ناگفته زیادی از جنایات تروریستی در نقاط مختلف جهان داشته باشد اما ترس از افشای پشت پرده آمران و حامیان مالی وتسلیحاتی جنایت انفجارهای تروریستی مقابل سفارت جمهوری اسلامی ایران در بیروت برخی ها را بویژه بعداز درخواست رسمی تهران برای حضور در بازجویی های از ماجد الماجد برخی را عصبانی و به واکنش های خارج از عرف و قانون واداشته است.

ریاض که با اتهام سنگین حمایت شاهزاده« بندر بن سلطان» رییس سازمان امنیتی و جاسوسی نظام سعودی در حمایت گسترده مالی و تسلیحاتی از گروه های تکفیری و تروریستی و کمک به رشد قارچ گونه زیرشاخه های القاعده در جهان ومنطقه از جمله جبهه النصره ، دولت اسلامی در عراق و شام(داعش)و جبهه الاسلامیه است، با حضور ایران در بازجویی الماجد مخالفت کرده و حتی خواستار استرداد او شده است.

اگر چه نمی توان آینده امنیتی لبنان را با شکار این صید بزرگ رو به بهبود ارزیابی کرد که شاید هم بدتر شود اما رسانه های لبنانی معتقدند با بروز نشانه هایی در چند روز گذشته و رو شدن دست گروه 14مارس بوی‍ژه جریان المستقبل و ریاض در همپیمانی و همدستی با گروه های تکفیری و تروریستی برای سوء استفاده های سیاسی به قیمت آشوب امنیتی در لبنان و کشته شدن انسان های بی گناه اعم از مسیحی ، سنی ، دروزی وشیعه، « روند معکوس سیاسی» در لبنان شروع شده است.

سخنان تحریک آمیز« فواد سنیوره» برای اردوکشی خیابانی دشمنان محور مقاومت ضد صهیونیستی در مراسم تشییع جنازه « محمد شطح» مشاور بین الملل سعد حریری رییس جریان المستقبل ، سوء استفاده سیاسی جریان المستقبل از این مراسم ، اهانت این جریان به شیخ « محمد رشید قبانی» مفتی کل اهل تسنن لبنان و تهدید او به قتل، استقبال شدید المستقبل و برخی دیگر از گروه های 14 مارسی از اقدام مشکوک پادشاه عربستان سعودی در پرداخت هبه هنگفت سه میلیارد دلاری به فرانسه برای فروش تسلیحات به لبنان ، شعار تعجب برانگیز « زنده باد عربستان – زنده باد لبنا» میشل سلیمان رییس جمهوری لبنان هنگام هنگام اعلام این خبر، استقبال سعدحریری و تاکید براینکه هدف از این هبه هنگفت برای مقابله با سلاح مقاومت است از جمله دلایل روشن برای ارزیابی جدید رسانه های لبنانی از تغییر روند سیاسی در این کشور ذکر شده است.

به ان دلایل متقن می توان، هم صدا شدن بسیاری از جریان ها و گروه های سیاسی لبنان برای تشکیل دولت فراگیروحدت ملی ، برافراشته شدن پرچم گروه های تکفیری و تروریستی در مراسم تشییع « محمد الشعار» دانش آموز مدرسه حریری و یکی از کشته های انفجار جمعه گذشته مرکز بیروت، اختلاف شدید بکرکی ( مقر مسیحیان مارونی لبنان) با بعبدا( کاخ ریاست جمهوری) در خصوص دولت آینده لبنان و انتخاب رییس جمهوری ، نحوه اطلاع رسانی از بازداشت تروریست سعودی و شناسایی عامل انتحاری انفجار تروریستی ضاحیه جنوبی بیروت را هم اضافه کرد.

« بشاره الراعی » رهبر مسیحیان مارونی لبنان با هشدار به رییس جمهوری مسیحی این کشور برای جلوگیری از ایجاد بحران و آشوب در لبنان با حمایت از تشکیل دولت یکدست و تمدید دوران ریاست جمهوری ، خواستار تشکیل دولت وحدت ملی و فراگیر با حضور همه گروه های سیاسی شده است.

از سوی دیگر دستگاه های امنیتی لبنان تایید کردند که عامل انتحاری انفجارتروریستی ضاحیه جنوبی بیروت یعنی « قتیبه الصاطم» از اهالی یک روستای مرزی در منطقه شمال لبنان بوده و قبل از این جنایت در سوریه با گروه های تروریستی و تکفیری همکاری می کرده است.

روزنامه لبنانی « النهار» با تیتر اصلی « تلاشی جدید برای عبور از دولت یکدست» به افزایش رفت و آمدها و دیدارهای آشکار و پنهان سه روز گذشته اشاره کرده و هدف این تحرکات فزاینده را تلاشی برای عبور از طرح جنجال برانگیز جریان المستقبل برای تشکیل دولت یکدست بدون حضور حزب الله ارزیابی کرد.

النهار نوشت که به نظر می رسد « میشل سلیمان» رییس جمهوری و « تمام سلام» نخست وزیر مکلف به تشکیل دولت با فاصله گرفتن از موضع خود در حمایت از دولت یکدست بدون حضور حزب الله ، تصمیم گرفته اند که فرصتی جدید برای تشکیل دولت فراگیر وحدت ملی ایجاد کنند.

« نبیه بری» رییس مجلس نمایندگان لبنان بر ضرورت ادامه رایزنی ها و بررسی افکار جدید با هدف شکستن رکود سیاسی و ایجاد فضای گفت وگوی ملی و روزنه های امید برای عبور سالم لبنان از مرحله نابسامان امنیتی و آشفته سیاسی تاکید کرده است.

روزنامه دیگر لبنانی « النباء» نیز با این پرسش که آیا دولت یکدست متولد نشده ، فروپاشید؟ ، به نقل از منابع نزدیک به سلیمان و سلام نوشت که این دو فکرهایی جدید در سر دارند بویژه بعد ازاعلام موضع آشکار « ولید جنبلاط» رییس حزب دروزی سوسیالیست ترقی خواه و هشدار رهبر مسیحیان مارونی که گفت در کنار دولت یکدست بدون حزب الله نمی ایستد.

مواضع هشدار دهنده جریان هشت مارس و مقاومت که تلاش برای تشکیل دولت یکدست و اطمینان از عدم رای اعتماد مجلس نمایندگان به این دولت که تنها به ادامه خلاء سیاسی در لبنان کمک می کند، در تغییر موضع سلیمان و سلام بی تاثیر نبوده است.

« سمیر مظلوم» نماینده رهبر مسیحیان مارونی لبنان تاکید کرده است که بشاره راعی تلاش برای تشکیل دولت یکدست بدون حزب الله را ماجراجویی سیاسی خوانده که تنها لبنان را وارد آینده ای خطرناک با سرنوشتی مجهول می کند.

روزنامه السفیر هم اولویت برای برقراری ثبات و آرامش در لبنان را سرنگون و دفن کردن « دولت انتحاری» پیش از تشکیل آن دانسته تا بیش از این امنیت لبنان بازیچه گروه های تکفیری تروریستی و حامیان آنها قرار نگیرد.

السفیر با انتقاد از سلیمان و سلام که حاضر به تعدیل مواضع خود نبوده و تشکیل دولت جدید و انتخاب رییس جمهور را به استخوانی در جراحت سیاست لبنان نگه داشته اند، نوشت که به نظر می رسد نصیحت های آمریکایی ها و کشورهای عضو صلحبان سازمان ملل در لبنان (یونیفل) ، نبیه بری رییس مجلس نمایندگان لبنان ، رهبران حزب الله و ولید جنبلاط به این دو کارگر افتاده و به پیامدهای سیاسی و امنیتی تشکیل دولت یک دست بیشتر واقف شده اند و از تفکر تشکیل دولت یکدست و یا دولت ناقص بی طرف ( مثلا با 15 وزیر از 24 کرسی وزارتی) فاصله گرفته اند.

اما در میان روزنامه های لبنانی تنها « المستقبل» ارگان رسانه ای جریان المستقبل به رهبری سعد حریری همپیمان اصلی نظام سعودی در لبنان ساز مخالف کوک کرده و حمله به حزب الله را در دستور کار خود قرار داده است.

السمتقبل با ادعای اینکه حزب الله درصدد زیرپاگذاشتن توافقنامه طایف ( توافقنامه پایان بخش جنگ داخلی لبنان) است ، نوشت که سلیمان و سلام بر موضع خود برای تشکیل دولت یکدست بدون حزب الله مصر هستند و این دولت را ترجیحا هفته آینده اعلام می کنند.

حملات حریری و سنیوره به حزب الله و محور مقاومت و تاکید آنها بر آنچه « آزاد کردن لبنان از سلاح مقاومت » می خوانند و خروج نیروهای حزب الله از سوریه با انتشار پیام صوتی شیخ تکفیری فراری« احمدالاسیر» که عین همین ادعاها را تکرار کرده است، تکمیل شد.

الاسیر که به نظر می رسد با بازداشت تروریست سعودی ماموریت یافته از مخفیگاه خود خارج و با این پیام ابراز وجود کند، همچون حریری و سنیوره انفجارهای تروریستی اخیر را حضور حزب الله در سوریه دانسته است.

حریری هم در پیامی که بدنبال انفجار تروریستی ضاحیه جنوبی بیروت صادر کرد، این جنایت را پاسخی به ادامه حضور حزب الله در سوریه دانست و او هم همچون شیخ تکفیری تهدید کرد که ناامنی و آشفتگی سیاسی در لبنان تا زمانیکه حزب الله در سوریه بماند، ادامه خواهد یافت.

اکنون باید منتظر ماند و دید که سلیمان و سلام از میان دو ایده ماجراجویی سیاسی و آرامش سیاسی و به معنای دیگر دولت یکدست و دولت فراگیر وحدت ملی کدام را انتخاب می کنند و به تعبیری شاهد طوفانی سیاسی و امنیتی در لبنان خواهیم بود و یا آرامش و امنیت ؟

خاورم ** 1324
کد N38939