دادگاه جاسوسی آمریکا :

جاسوسان می توانند تلفن شهروندان را هر روزه شنود کنند

آمریکا اروپا

یک دادگاه مخفی به نام دادگاه جاسوسی اطلاعات خارجی آمریکا ضمن قانونی دانستن شنود مکالمات تلفنی اعلام کرد که نهادهای اطلاعاتی می توانند تلفن هر شهروندی را در هر روزی که بخواهند شنود کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر، بدین ترتیب و با مجوز این دادگاه شنود مکالمات تلفنی شهروندان آمریکایی گسترش خواهد یافت. البته این نهاد جاسوسی که 16 نهاد اطلاعاتی آمریکا را در بر می گیرد فقط محدود به جاسوسی از شهروندان آمریکایی نیست، بلکه از تمام کشورهای جهان اقدام به جاسوسی می کند.

رویترز در مورد این خبر می نویسد : در حالی که نوعی کمشکش در آمریکا در مورد قانونی بودن یا نبودن آژانس امنیت ملی آمریکا در شنود مکالمات تلفنی و رصد فعالیت های اینترنتی وجود دارد، دادگاه نظارت بر اطلاعات خارجی اعلام کرد که این فعالیت آژانس امنیت ملی قانونی است.

با این مصوبه آژانس امنیت ملی آمریکا که 16 نهاد اطلاعاتی این کشور را در بر می گیرد با قدرت بیشتری فعالیت های جاسوسی خود را که در یک سال گذشته نمونه های متعددی از آن افشا شده، پیگیری می کند.

در همین رابطه دفتر "جیمز کلاپر" رئیس آژانس امنیت ملی آمریکا با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد : دادگاه اجازه داده تا جامعه اطلاعاتی اقدام به جمع آوری اطلاعات از کمپانی های مخابراتی کنند.

فعالیت جاسوسی و شنود مکالمات شهروندان آمریکایی بعد از حوادث 11 سپتامبر سال 2001 میلادی و به بهانه تامین امنیت و جلوگیری از اقدامات تروریستی حالت رسمی به خود گرفت اما در سال گذشته افشاگری "ادوارد اسنودن" مامور سابق سازمان سیا، پرده از رازی بزرگ برداشت.

بر اساس این افشاگری ها، آژانس امنیت ملی آمریکا دستگاهی شبیه به نقشه های هواشناسی ساخته که با کلیک کردن بر روی هر کشور اطلاعات کلی درباره مکالمات تلفنی و فعالیت های اینترنتی مردم آن کشور در اختیار جاسوسان آمریکایی قرار می گیرد.

جمع آوری بیش از 70 میلیون مکالمه تلفنی در یک ماه فقط از یک کشور نشان می دهد که گستره کار جاسوسان آمریکایی تمام کشورهای جان را در بر می گیرد و در این میان هیچ فرقی میان متحدان واشنگتن و مخالفان سیاست های کاخ سفید وجود ندارد.