/این خبر در حال تکمیل است/

گزارش کامل ایسنا از نشست احزاب سیاسی با وزیر کشور

سیاسی

نمایندگان 60 حزب و تشکل سیاسی امروز (شنبه) در نشست وزیر کشور با احزاب و گروهای سیاسی شرکت کردند.

19 تقاضای تشکیل حزب در دولت یازدهم وجود داشته است

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در ابتدای این نشست سیدکاظم میرولد معون سیاسی وزیر کشور طی سخنانی اظهارکرد: این جلسه به دعوت وزیر کشور از احزاب فعال انجام شده است و باید گفت از ابتدای تشکیل کمیسیون ماده 10 احزاب، 230 حزب مجوز گرفته‌اند که حدود یک چهارم احزاب فعال و نیمه‌فعالند و البته صرفاً فعالیتشان به دوره انتخابات محدود نمی‌شود.

معاون سیاسی وزیر کشور افزود: در دوره آقای روحانی 19 تقاضای حزب وجود داشته که در حال بررسی است.

وی با مورد توجه قرار دادن جلسه امروز وزیر کشور با دبیران کل احزاب گفت: در این جلسه از نمایندگان 60 حزب دعوت شده است و اگر این جلسه مفید باشد، احزاب دیگر را در جلسات بعد دعوت می‌کنیم تا آسیب‌شناسی لازم انجام شود.

هنوز کار حزبی در کشور ارزش به حساب نمی‌آید

در این نشست رئیس جبهه پیروان خط امام و رهبری نیز گفت: این‌که برخی می‌گویند حزب با نظام اسلامی همخوانی ندارد، تئوری درستی نیست.

محمدرضا باهنر با مورد توجه قراردادن بحث احساسی خانه احزاب گفت: اگر قرار است خانه احزاب احیا شود باید ساختار آن مورد اصلاح قرار بگیرد و جریانات فعال سیاسی کشور در آنجا کرسی داشته باشند، نه این‌که با انتخابات همدیگر را حذف کنند.

وی افزود: من اعتقاد دارم نظام مردم سالاری دینی که جز افتخارات جمهوری اسلامی است، بدون در نظر گرفتن جنبه حزبی، قدرتمند، فراگیر و شناسنامه‌دار ابتر است و اگر بخواهیم حکومت وسیستم را یک سیستم حزبی و چارچوب‌دار کنیم نیاز به اصلاحاتی است که در فاز اول آن اصلاحات همین قوانین لازم است.

باهنر گفت: دولت یازدهم وقت مناسبی را برای حرکت جدی در جهت مورد توجه قرار دادن نگاه حزبی در کشور آغاز کرده است.

وی با اشاره به اعتقاد برخی مبنی بر این‌که حزب با نظام اسلامی همخوانی ندارد، گفت: کاملا می‌شود در چارچوب نظام اسلامی ساختار حزبی برقرار کرد و امید ما این است که احزابی داشته باشیم که دولت ساز باشند و نه دولت ساخته؛ چرا که احزاب دولت ساخته پس از پایان یافتن عمر دولت از بین می‌روند.

وی خاطر نشان کرد: در خانه احزاب منشور اخلاقی‌ای وجود داشت که بسیار خوب بود و تفکرات مختلف سیاسی در آن جمع می‌شود، اما متأسفانه در نظر گرفتن آن استمرار نیافت.

باهنر با بیان این‌که بالا بودن هزینه فعالیت سیاسی در کشور از دیگر مواردی است که باید مدنظر قرار داد، گفت: در برخی موارد بحث محاکمه و زندان به عنوان جرم سیاسی در نظر گرفته می‌شود و در ذیل آن هنوز کار حزبی در کشور یک ارزش به حساب نمی‌آید در حالی که بسیار از جوامع حزبی بودن یک ارزش حساب می‌شود.

وی همچنین افزود: باید برای احزابی که ضابطه‌مند هستند هزینه مالی در نظر گرفته شود، تا آنها بتوانند از بخشی از خزانه دولت استفاده کنند وگرنه این‌ها به سمت رانتخواری خواهند رفت.

امیدواریم این دولت از احزاب حمایت کند

دبیرکل جمعیت زنان نواندیش نیز در سخنانی گفت: با توجه به امیدهای شکل گرفته در این دولت، امیدواریم این دولت از احزاب حمایت کند.

فاطمه راکعی اظهار کرد: این دولت، دولتی است که ابعاد مختلفی را برای سعادت و توسعه کشور ایجاد خواهد کرد.

وی با اشاره به سخنان رئیس‌جمهور درباره تحزب مبنی بر اینکه مردم‌سالاری بدون وجود تشکل‌های حزبی ناقص است و نمی‌توان بدون آنها به اهداف رسید، تاکید کرد: حزب باید خواست و اراده مردم را به مسئولان برساند.

دبیرکل جمعیت زنان نواندیش همچنین گفت: در دولت‌های گذشته جمعیت زنان نواندیش با محدودیت‌های بسیاری روبرو بود و متاسفانه آخرین مجمع عمومی ما که برای برگزاری آن نامه‌نگاری انجام داده ‌بودیم، برگزار نشد و به ما گفته شد باید اسامی تمام کسانی را که قرار است در این جمع حضور یابند اعلام کنید.

راکعی ادامه داد: ما از وزیر کشور و معاونان سیاسی ایشان انتظار داریم که با توجه به امید بیشتری که در این دولت پیدا کرده‌ایم، بگویند که چه خواهند کرد و برای بازگشایی فضای سیاسی کشور چه راهکارهایی دارند.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب همچنین با ابراز امیدواری نسبت به حمایت وزارت کشور از احزاب، اظهار کرد: از آنجا که وزارت کشور تنها دستگاه متولی احزاب سیاسی است، امیدواریم بتواند از احزاب حمایت کند.

وی افزود: ما هم به دنبال این هستیم که با رعایت مسائل قانونی، از بداخلاقی‌های سیاسی و نگاه‌های سیاسی برخی افراد عبور کنیم و بر این مشکلات فائق آییم.

دبیرکل جمعیت زنان نواندیش خاطرنشان کرد: اگر اعضای یک حزب یا دبیرکل آن مرتکب جرمی شوند، باید جور آن را خودشان بکشد و این ربطی به منحل شدن احزاب ندارد. اگر چنین اتفاقی می‌افتد باید گفته شود که بر اساس چه قانونی آن حزب منحل شده است.

در نشست وزیر کشور با نمایندگاندبیر کل جمعیت مستقل ایران اسلامی گفت:نباید این گفته شود که کشور فقط دو جریان سیاسی دارد.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، قدرت علی حشمتیان در نشست مشترک وزیر کشور با دبیران کل و نمایندگان احزاب و گروه‌های سیاسی با مورد توجه قرار دادن ضرورت احیای خانه احزاب گفت: باید سعی شود که محل خانه احزاب را برگردانیم تا دوباره احیاء شود.

وی افزود: اگر هم چنین اقدامی انجام نمی‌شود همینجا در همین جمع 6 نفر از گروه‌های مختلف سیاسی برای تصدی خانه‌ی احزاب انتخاب شوند.

وی همچنین اظهار کرد: باید به مستقل‌ها توجه بیشتری شود و فقط این موضوع گفته نشود که در کشور تنها 2 جریان سیاسی وجود دارد.

در کشور ما نظام حزبی شکل نخواهد گرفت

در ادامه این نشست یک عضو شورای مرکزی جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی گفت: در کشور ما نظام حزبی شکل نخواهد گرفت.

مجتبی شاکری در نشست مشترک وزیر کشور با دبیران کل احزاب و گروه‌های سیاسی ، اظهار کرد: وضعیت مملکت ما حاصل پیگیری و توجهات چنین جمعی است.

وی همچنین گفت: چه کسی در این جمع است که خواسته حرفی بزند ولی نتوانسته باشد؟ امکان برای همه وجود دارد. برخی روزنامه‌ها هستند که مخاطب خاص دارند و ما هم هرکدام مخاطبان خاص خود را داریم.

شاکری همچنین با بیان اینکه "در کشور ما نظام حزبی شکل نخواهد گرفت"، افزود: احزاب نمی‌توانند در مصدر قرار بگیرند تا بتوانند تعین تکلیف کنند. نباید مسأله‌ای را مطرح کنیم که بعداً نتوانیم از پس آن بر بیاییم.

مرز بین جرم سیاسی و امنیتی مشخص شود

دبیر کل حزب مردم سالاری نیز در نشست مشترک وزیر کشور با دبیران کل و نمایندگان احزاب و گروه‌های سیاسیگفت: 60 درصد مشکلات احزاب به دولت و حاکمیت برمی‌گردد.

مصطفی کواکبیان اظهارکرد: وجوب عقلی و سیاسی و ملی اقتضا می‌کند که احزاب در این کشور نهادینه شوند.

وی با اشاره به برخی اظهارنظرها در این جلسه مبنی بر این‌که نظام حزبی در کشور ما شکل نمی‌گیرد، افزود: تا وقتی که چنین تفکراتی در کشور وجود دارد، وضعیت ما بهتر از این نخواهد شد.

وی با بیان این‌که 60 درصد مشکلات احزاب به دولت و حاکمیت باز می‌گردد و تنها 20 درصد آن مربوط به خود احزاب و فرهنگ سیاسی مردم است خطاب به وزیر کشور گفت: باید تدارکی ببینیم تا این جلسه خروجی مفیدی داشته باشد.

کواکبیان همچنین اظهار کرد: زمانی من از آقای اژه‌ای پرسیدم چرا مشارکت و مجاهدین را تعطیل کردید و اگر این‌ها جرائم سیاسی مرتکب شده‌اند باید در دادگاه علنی به جرم آنها پرداخت. که به من گفته شد این‌ها جرائم امنیتی مرتکب شده‌اند و با این وجود ما نمی‌دانیم مرز بین این دو جرم چیست و شما به عنوان وزیر کشور متعهد هستید که این موضوعات را پیگیری کنید.

کواکبیان همچنین از این‌که هیچکدام از کاندیداها‌ی انتخابات ریاست جمهوری یازدهم از دبیران کل احزاب نبودند، انتقاد کرد.

آغوش وزارت کشور برای احزاب باز باشد

قائم مقام دبیرکل حزب اعتماد ملی با اشاره به اهمیت «حزب» در نظام‌های سیاسی، بر لزوم توجه بیشتر وزارت کشور به این مقوله تاکید کرد و گفت: حزب ارزش است و ضد ارزش نیست.

حجت‌الاسلام والمسلمین رسول منتجب‌نیا در نشست وزیر کشور با نمایندگان احزاب و تشکل‌های سیاسی، اظهار کرد: اگر در کشورمان شاهد هستیم که حزب نهادینه نشده است، اگر ملاحظه می‌کنیم که در ایام انتخابات بر روی شایستگان کمتر تکیه می‌شود و پس از انتخابات شایسته‌سالاری آنچنان مورد توجه قرار نمی‌گیرد و فضای امنیتی بجای فضای سیاسی در کشور حاکم می‌شود و اگر تحمل جامعه در رابطه با دیدگاه‌های متفاوت و مختلف پایین است، همه و همه اینها در اثر این است که برخی مسئولان نسبت به وظیفه خود در مورد تحزب و فرهنگ‌سازی تحزب در جامعه عمل نکرده‌اند.

وی در ادامه با بیان اینکه "برخی از احزاب نیز نتوانستند با عملکرد مثبت خود به نهادینه شدن تحزب در جامعه کمک کنند"، گفت: در دولت قبل شاهد این بودیم که با فرهنگ تحزب مقابله می‌شد ولی در دولتی که هدفش را تحقق مردم‌سالاری دینی و توجه به مردم قرار داده، انتظار این است که احزاب که چکیده مردم و عصاره سیاسی مردم هستند مورد توجه بیشتر واقع شوند و وزارت کشور برای آنها برنامه داشته باشد.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب به بخشی از وظایف ذاتی وزارت کشور اشاره کرد و افزود: وزارت کشور ضامن تحقق مسائل سیاسی و دفاع از حقوق حقه آحاد مردم است و باید در ارتباط با احزاب و نهادینه شدن هرچه بیشتر فرهنگ تحزب برنامه‌ریزی کند و از طریق رسانه‌های مختلف برای جامعه تبیین کند که حزب ارزش است و ضد ارزش نیست و جزو نهادهای انقلاب است نه بیگانه با آن.

منتجب‌نیا با بیان اینکه "وزارت کشور باید با آغوش باز در مورد احزاب برخورد کند"، تصریح کرد: وزارت کشور از تأسیس احزاب استقبال کند و باید توجه داشت که از تکثر احزاب و صداها نباید نگران باشیم.

وی با بیان اینکه "جامعه از صدای مخرب و کسانی که بازی و قاعده بازی سیاسی را رعایت نمی‌کنند، ضربه می‌بیند نه از تکثر احزاب و صداها"، تاکید کرد: وزارت کشور باید برای احزاب بعد از تأسیس برنامه‌ریزی کند. در واقع یک برنامه مستمر داشته باشد و علاوه بر اینکه در جامعه تحزب را فرهنگ‌سازی می‌کند برای کادرهای احزاب نیز جهت آموزش بیشتر برنامه‌ریزی کند.

منتجب‌نیا با بیان اینکه "احزاب حلقه وصل بین مردم و حکومت هستند"، گفت: اگر احزاب تقویت شوند، دولت نیز تقویت می‌شود؛ چراکه احزاب در کادرسازی و معرفی نیروهای مفید، مؤثر هستند.

وی با بیان اینکه "وزارت کشور باید در ارتباط با وظایف خود در مورد احزاب تلاش بیشتری کند"، افزود: دولت تدبیر و امید سیاست خارجی خود را به دست وزیر خارجه سپرده و موفقیتی بزرگی نیز تاکنون در این عرصه کسب شده است. ما نیز از دکتر رحمانی فضلی وزیر کشور می‌خواهیم که سیاست‌ داخلی را به گونه‌ای تدوین کند که برخی از بی‌تحملی‌ها، بی‌صبری‌ها و برخوردهای غلط به برخوردهای کرامت‌آمیز که قرآن و اسلام بر آن تاکید دارند تبدیل شود تا مردم بتواند در برهه‌های مختلف از جمله انتخابات، در کنار هم فعالیت کند.

قائم مقام دبیرکل حزب اعتماد ملی همچنین با اشاره به مشکلاتی که برخی احزاب در دولت قبل با آن مواجه شدند، گفت: از وزارت کشور می‌خواهیم که در مورد وضعیت این احزاب، یعنی احزابی که مورد بی‌مهری قرار گرفتند، تعیین تکلیف کند.

منتجب‌نیا در پایان با اشاره به اینکه "یکی از این احزاب دو میلیون درخواست عضویت داشته است"، گفت: تمام اسناد و مدارک آن حزب به تاراج رفته است و هیچ مقام و نهادی مسئولیت این کار را نپذیرفته است.

ادامه دارد...

کد N38866