آغاز کمپین انتخاباتی حزب حاکم تایلند

تايلند

حزب نخست‌وزیر تایلند قرار است از امروز (شنبه) تبلیغات انتخابات مناقشه‌برانگیز این کشور را که از سوی مخالفان تحریم شده است، آغاز کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، حزب "پوتای" تایلند از امروز (شنبه) مبارزات انتخاباتی خود را با برگزاری تجمع‌هایی در مناطق شمالی و حومه پایتخت این کشور آغاز می‌کند.

پایتخت تایلند در چند هفته اخیر شاهد اعتراضات بعضا خشونت‌آمیز از سوی مخالفان دولت و حزب حاکم بوده است، به گونه‌ای که این اعتراضات تاکنون هشت کشته و 400 زخمی بر جای گذاشته است.

جاروپونگ روانگسوان، رهبر حزب حاکم "پوتای" گفت: من مطمئن هستم که تبلیغات انتخاباتی به آرامی پیش خواهد رفت. ما کسانی نیستیم که دست به خشونت بزنیم. شعار انتخابات این است که رای دهید تا دموکراسی را حفظ کنید.

یینگلاک شیناواترا، نخست‌وزیر تایلند پس از آن خواهان برگزاری انتخابات زودهنگام در این کشور شد که از سوی تظاهرکنندگان مخالف دولتش تحت فشار قرار گرفت تا از سمتش کناره‌گیری کند.

از زمانی که تاکسین شیناواترا، برادر یینگلاک شیناواترا، در سال 2006 طی کودتا از نخست‌وزیری کنار گذاشته شد، تایلند به صورت دوره‌ای با خشونت‌های سیاسی روبرو بوده است.

اعتراضات فعلی که به رهبر سوتپ تائوگسوبان، یکی از قانونگذاران مخالف سابق رهبری می‌شود در پی طرح احتمال عضو تاکسین شیناواترا به راه افتاد.

تظاهرکنندگان تایلندی خواهان عدم برگزاری انتخابات زودهنگام دوم فوریه و تعلیق دموکراسی در این کشور برای مدت یک تا دو سال و انتصاب شورای مردمی به منظور اجرای اصلاحات طی این مدت هستند.

حزب دموکرات تایلند که حزب مخالف اصلی در این کشور بوده و در دو دهه گذشته از کسب پیروزی انتخاباتی بازمانده از تجمع‌های معترضان اعلام حمایت کرده و انتخابات را نیز تحریم کرده است.

معترضان تلاش کرده‌اند تا جلوی ثبت‌نام کاندیداها را بگیرند و موقعیتی را ایجاد کنند که در آن تعداد نمایندگان منتخب پارلمان پس از انتخابات به حد کافی نباشد که بتوان نخست‌وزیر را انتخاب کرد.

معترضان تایلندی وعده دادند از 13 ژانویه شهر بانکوک را اشغال کرده و جلوی رفتن مقامات دولت به سر کار را بگیرند و آب و برق ساختمان‌های دولتی را قطع کنند. این معترضان همچنین قصد دارند از فردا (یکشنبه) چندین تظاهرات را در تایلند برگزار کنند و برای طرح اشغال پایتخت تبلیغ کنند.

کمیسیون انتخاباتی تایلند که درخواست برای تعویق انتخابات را رد کرد، روز جمعه گفت که انتخابات بر اساس برنامه قبلی برگزار خواهد شد.

انتهای پیام

کد N38751