باهنر: هنوز کار حزبی در کشور ارزش به حساب نمی‌آید

احزاب,وزارت كشور

رئیس جبهه پیروان خط امام و رهبری گفت: این‌که برخی می‌گویند حزب با نظام اسلامی همخوانی ندارد، تئوری درستی نیست.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، محمدرضا باهنر در نشست مشترک وزیر کشور با دبیران کل احزاب و گروه‌های سیاسی با مورد توجه قراردادن بحث احساسی خانه احزاب گفت: اگر قرار است خانه احزاب احیا شود باید ساختار آن مورد اصلاح قرار بگیرد و جریانات فعال سیاسی کشور در آنجا کرسی داشته باشند، نه این‌که با انتخابات همدیگر را حذف کنند.

وی افزود: من اعتقاد دارم نظام مردم سالاری دینی که جز افتخارات جمهوری اسلامی است، بدون در نظر گرفتن جنبه حزبی، قدرتمند، فراگیر و شناسنامه‌دار ابتر است و اگر بخواهیم حکومت وسیستم را یک سیستم حزبی و چارچوب‌دار کنیم نیاز به اصلاحاتی است که در فاز اول آن اصلاحات همین قوانین لازم است.

باهنر گفت: دولت یازدهم وقت مناسبی را برای حرکت جدی در جهت مورد توجه قرار دادن نگاه حزبی در کشور آغاز کرده است.

وی با اشاره به اعتقاد برخی مبنی بر این‌که حزب با نظام اسلامی همخوانی ندارد، گفت: کاملا می‌شود در چارچوب نظام اسلامی ساختار حزبی برقرار کرد و امید ما این است که احزابی داشته باشیم که دولت ساز باشند و نه دولت ساخته؛ چرا که احزاب دولت ساخته پس از پایان یافتن عمر دولت از بین می‌روند.

وی خاطر نشان کرد: در خانه احزاب منشور اخلاقی‌ای وجود داشت که بسیار خوب بود و تفکرات مختلف سیاسی در آن جمع می‌شود، اما متأسفانه در نظر گرفتن آن استمرار نیافت.

باهنر با بیان این‌که بالا بودن هزینه فعالیت سیاسی در کشور از دیگر مواردی است که باید مدنظر قرار داد، گفت: در برخی موارد بحث محاکمه و زندان به عنوان جرم سیاسی در نظر گرفته می‌شود و در ذیل آن هنوز کار حزبی در کشور یک ارزش به حساب نمی‌آید در حالی که بسیار از جوامع حزبی بودن یک ارزش حساب می‌شود.

وی همچنین افزود: باید برای احزابی که ضابطه‌مند هستند هزینه مالی در نظر گرفته شود، تا آنها بتوانند از بخشی از خزانه دولت استفاده کنند وگرنه این‌ها به سمت رانتخواری خواهند رفت.

انتهای پیام

کد N38619