عبدالله گل بی‌طرفی دستگاه قضایی ترکیه را خواستار شد

رئیس جمهوری ترکیه از دستگاه قضایی کشورش خواست تا در تحقیقات مربوط به فساد که ارکان دولت در آن دست داشته‌اند، بی‌طرف عمل کرده و در عین حال نسبت به پیامدهای بی‌اعتمادی به قانون اساسی هشدار داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)،‌ به نقل از خبرگزاری رویترز، عبدالله گل، رئیس جمهوری ترکیه با انتقاد از فتح‌اله گولن، روحانی ترک مقیم آمریکا که طرفدارانش در پلیس و دستگاه قضایی ترکیه حضور دارند، گفت: فساد قابل تحمل نیست.

نقش ریاست جمهوری گل بیشتر تشریفاتی است اما او باید قوانین تصویب شده در پارلمان را تایید کند و همچنین عزل و نصب‌های مهمی را نیز در دستگاه قضایی انجام می‌دهد. تاکنون در تحقیقات، اتهامی علیه گل مطرح نشده است.

در همین راستا گل در یک گفت‌وگوی تلویزیونی با تکرار صحبت‌های رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه گفت: هر کسی می‌خواهد در موسسات این کشور همچون دستگاه قضایی یا ارتش فعالیت کند، باید تابع قانون باشد و دستور گرفتن از جایی دیگر قابل قبول نیست.

تحقیقات اخیر درخصوص فساد باعث رویارویی اردوغان و گولن شده است.

حامیان گولن معتقدند که هواداران او میلیون‌ها نفر هستند و گولن را که ریاست حزب هیزمت(خدمت) را بر عهده دارد، بیش از اردوغان اسلام‌گرا می‌دانند.

گل با اشاره به اینکه در میان خود قضات نباید فساد وجود داشته باشد، گفت: ما سیستم پارلمانی داریم و من به عنوان رئیس جمهور تمام تلاش خود را به کار می‌گیرم تا مطمئن شوم که موسسات مختلف کشور با هماهنگی کار می‌کنند.

وی گفت: دستگاه قضایی با قوه مجریه و مقننه متفاوت است و استقلال و بی طرفی برای آن مهمترین نکته است.

گل همچنین با توجه به اینکه ارزش لیره کاهش، تورم افزایش و رشد اقتصادی ترکیه نیز در سراشیبی قرار گرفته است، گفت: موضوع، ثبات اقتصادی است.

روزنامه تودی زمان نوشت، جمیل چیچک، رئیس پارلمان ترکیه در این خصوص گفت: ماده 138 قانون اساسی ترکیه که به موضوع استقلال قوه قضائیه اشاره دارد، رعایت نمی‌شود.

وی گفت: مردم ترکیه تنها در سخن دم از حاکمیت قانون می‌زنند ولی کسی به آن عمل نمی‌کند.

انتهای پیام

کد N38492