تلاش ترکیه برای برقراری آتش‌بس در سوریه پیش از مذاکرات صلح

یک دیپلمات ارشد ترکیه اظهار کرد، احمد داوود اوغلو در دیدار با همتای ایرانی خود بر برقراری آتش‌بس در سوریه پیش از برگزاری مذاکرات صلح تاکید خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)،‌ به نوشته روزنامه حریت، احمد داوود اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه قرار است این مساله را که آیا یک آتش‌بس موقت می‌تواند برای برگزاری کنفرانس صلح ژنو 2 درباره سوریه در این کشور درگیر جنگ برقرار شود یا خیر با محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران به رایزنی و گفت‌وگو بپردازد. وزیر امور خارجه ایران قرار است امروز (شنبه) به ترکیه سفر کند.

یکی از دیپلمات‌های ترکیه با اشاره به این مساله که مخالفان سوری ممکن است در این مذاکرات که در فضایی مثبت برگزار می‌شود، شرکت داشته باشند گفت: ترکیه همچنین این مساله را مطرح می‌کند که آیا یک گروه اصلی از دوستان سوریه پیش از مذاکرات صلح ژنو 2 گردهمایی تشکل می‌دهند یا خیر.

پس از ماه‌ها تاخیر در برگزاری این کنفرانس، قرار است 22 ژانویه 2014 میلادی (دوم بهمن ماه) این مذاکرات برگزار شود اما هنوز تردیدهایی درباره آن وجود دارد.

هیاتی از سوی ائتلاف سوریه به ریاست احمد الجربا دوم ژانویه با احمد داوود اوغلو دیدار کرد و نگرانی خود را از افزایش خشونت‌ها از سوی نیروهای بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه ابراز داشت. آن‌ها همچنین گفتند که یک آتش‌بس موضع آن‌ها را برای حضور در کنفرانس ژنو 2 تضعیف می‌کند.

در نوامبر 2013 میلادی، وزیران امور خارجه ترکیه و ایران بر دستیابی دو طرف درگیر سوریه به آتش‌بس برای موفقیت در نشست صلح ژنو 2 تاکید کرده بودند.

مخالفان سوری می‌گویند، مردم سوریه ایفای نقش کلیدی از سوی اسد را در دولت آتی سوریه نمی‌پذیرد و مذاکرات صلح تنها زمانی با موفقیت همراه است که واقعیت‌ها به حساب آمده و دیده شوند. این گروه همچنین گفت که تصمیم نهایی خود را در نشست عمومی ائتلاف ملی سوریه اتخاذ می‌کند. با این حال، آنکارا به مخالفان سوری تاکید کرده است که با حضور در نشست صلح، دیدگاه‌های خود را بیان کنند.

انتهای پیام

کد N38430