تل آویو اظهارات آفیران در مورد پرونده آمیا را تکذیب کرد

ایران در جهان

وزارت امور خارجه رژیم صهیونیستی اظهارات سفیر سابق این رژیم در آرژانتین را که پرده از ماهیت تروریستی این رژیم برداشته بود، تکذیب کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از هاآرتض، "ایگال پالمور" سخنگوی وزارت خارجه رژیم صهیونیستی، اظهارات "ایزک آفیران" را کاملا بی اساس و پوچ خواند.

آفیران روز گذشته در مصاحبه با خبرگزاری یهودیان آرژانتین، گفته بود : اسرائیل توانسته اکثر کسانی را که پشت حملات خونین به سفارت اسرائیل و یک مرکز فرهنگی یهودیان در آرژانتین بودند به قتل برساند.

در مارس سال ١٩٩٢، یک خودرو بمبگذاری شده در برابر سفارت اسرائیل در بوئنوس آیرس، پایتخت آرژانتین، منفجر شد که 20 نفر را کشت و بیش از دویست نفر دیگر را زخمی کرد. در انفجار دیگری در ژوئیه سال ١٩٩٤، ساختمان سازمان فرهنگی موسوم به "انجمن متقابل اسرائیل و آرژانتین" (آمیا) در بوئنوس آیرس هدف بمبگذاری قرار گرفت که 85 کشته و 300 زخمی برجای گذاشت.

آفیران، که بین سالهای١٩٩٣ تا ٢٠٠٠ میلادی سفیر تل آویو در آرژانتین بود، در مصاحبه خود با اشاره به این حملات گفت: "اکثریت افراد مسئول این اقدامات، دیگر در این جهان نیستند، و ما خودمان ترتیب کار را دادیم."

سفیر پیشین اسرائیل در آرژانتین در مصاحبه خود مدعی شد که عدالت در مورد حامیان اصلی این عملیات هنوز به اجرا درنیامده و افزود: "هنوز هم لازم است آرژانتین دقیقا جواب دهد که در ارتباط با این حملات، چه روی داده است."

رژیم صهیونیستی تا کنون تلاش زیادی را برای مرتبط کردن ایران و حزب الله لبنان با انفجارهای آرژانتین انجام داده اما این توطئه براساس شواهد بسیار معتبری، توسط موساد طراحی و به وسیله برخی از رهبران یهودی آرژانتین که ازمافیای مالی آن کشور بودند و به صورت مافیایی عمل می کردند، انجام گرفت.

گرچه این اقدام  برای کوچاندن دسته جمعی یهودیان آن کشور به سرزمینهای اشغالی فلسطین صورت می گرفت، اما این مسئله بعدها تبدیل به ابزاری تبلیغاتی برای بزرگ جلوه دادن بزرگی واقعه شد. برای مثال در این زمینه می توان به ادعای کشته شدن فردی به نام" پاتریشیو ایرالا" یک مرد پاراگوئه ای اشاره کرد که تا مدتها تصور می شد، وی در میان کشته شدگان است و در آوریل سال 2001 مشخص شد که وی در پاراگوئه به شغل نانوایی مشغول است.

مشکلات فراوان اقتصادی آرژانتین درطول دهه 90، این کشور را به لحاظ اقتصادی با 132میلیارد دلار بدهی در وضعیت بسیار نامساعدی قرار داد و این مسئله به همراه طمع رژیم صهیونیستی برای ایجاد رعب و وحشت در میان جوامع یهودی، این رژیم را بر آن داشت تا همچون گذشته دست به اقداماتی برای کوچاندن آنها و یا متهم کردن دیگران بزند.

آرژانتین به خاطر دارا بودن تعداد زیادی یهودی (300 هزار نفر) هفتمین کشوری یهودی نشین در خارج از فلسطین اشغالی است و این مسئله باعث شد که رژیم صهیونیستی دست به انفجار مرکز یهودیان آرژانتین بزند و تاکنون شواهد بسیاری که در این مورد ارائه شده، به صورت سری باقی مانده است.

در طول بررسی ها، دولت آرژانتین رسماً به مقامات آمریکا اعلام کرد که دلایلی در اختیار دارد که عاملین این انفجار از گروه های تروریستی و مافیای یهودی در آرژانتین هستند، اما این مسئله به دلیل سانسور هرگز به طورعلنی مطرح نشد. ضمناً در چند سال اخیر نیز آشکار شد که یکی از خاخامهای یهودی که از افراد سرشناس در مرکز یهودیان بوده است یک روز قبل از انفجار، کیسه های حاوی موادی مشکوک به داخل مرکز انتقال می داده و تاکنون این مسئله نیز به صورت سری باقی مانده است.