احزاب فعال می شوند

نخستین نشست هم اندیشی احزاب با دولت آغاز شد

احزاب,وزارت کشور

تهران - ایرنا - نخستین نشست هم اندیشی دولت با احزاب صبح امروز با حضور عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور و مسئولان احزاب کشور در سالن پیامبر اعظم (ص) این وزارتخانه آغاز شد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، در این نشست 50 حزب فعال حضور دارند که برگزاری منظم جلسات شورای مرکزی، برگزاری به موقع کنگره و داشتن ترکیب مشخص از شاخصه های انتخاب و دعوت این تعداد حزب فعال کشور بوده است.

هدف از برگزاری این نشست تبادل نظر، هم اندیشی و شناسایی موانع پیش روی فعالیت احزاب در کشور است.

همچنین در این نشست سید کاظم میرولد قائم مقام وزیر کشور در امور سیاسی و محمدعلی پورموسوی مدیرکل سیاسی وزارت کشور و دبیرکمیسیون ماده 10 احزاب شرکت دارند.

«عبدالرضا رحمانی فضلی» وزیر کشور در این مورد به خبرنگار سیاسی ایرنا گفت: بنای ما حمایت از احزاب و تقویت آنهاست.

وی با بیان اینکه در این نشست راه ها و شیوه های تقویت احزاب به بحث گذاشته می شود، ادامه داد: اعمال قانون و نظارت بر رفتار احزاب و همچنین شفاف سازی و پاسخگویی احزاب و کمک به آنها، از اهداف وزارت کشور است.

رحمانی فضلی افزود: بنا داریم در قانون احزاب بازنگری کنیم که در این بازنگری از نظرات احزاب، گروه ها و صاحبنظران استفاده خواهیم کرد.

معاون سیاسی وزیر کشور نیز به خبرنگار سیاسی ایرنا گفت: تلاش برای نقش آفرینی هرچه بیشتر احزاب در جامعه، از اولویت های وزارت کشور در دولت یازدهم است.

«سیدکاظم میرولد» افزود: احزاب براساس قوانین کشور باید فعالیت کنند و اگر موانعی بر سر راه فعالیت آنان وجود دارد، این موانع باید شناساسی و به دست دولت برطرف شود زیرا احزاب باید به معنای واقعی حزب باشند.

وی با بیان اینکه برخی احزاب فقط یک تشکلی را تاسیس کردند و هیچ فعالیتی ندارند، گفت: احزاب در درون خود سازو کارهایی همچون نیروسازی، کادرسازی، آموزش و ارتقاء را دارند و حزب یک مفهوم است که به صرف داشتن مجوز بالنده نیست.

معاون سیاسی وزیر کشور تاکید کرد: بالندگی احزاب، بحث مهمی در کشور است که باید به آن توجه شود.

میرولد با بیان اینکه اکنون 227 حزب سیاسی شناسنامه دار در کشور وجود دارد، خاطرنشان کرد: برای برگزاری نشست امروزبا احزاب نظر وزیر کشور این بود در قدم اول احزاب فعال دعوت شوند.

وی، احزاب فعال را احزابی دانست که کنگره سراسری خود را به موقع برگزار کنند و جلسات شورای مرکزی آنان نیز به صورت منظم تشکیل شود و فعالیت اجتماعی فعالی داشته باشند.

معاون وزیر کشور گفت: در این نشست هم اندیشی نظرات احزاب را دریافت خواهیم کرد تا موانع پیش روی آنان را در جامعه شناسایی و با تدبیر حل کنیم.

میرولد، قدم نخست برای بستر سازی فعالیت احزاب را بررسی موانع پیش روی آنان عنوان کرد و گفت: همه موانع سر راه فعالیت احزاب عوامل برون حزبی نیست، بلکه بخشی از موانع در درون احزاب است که باید خود آن را شناسایی و برطرف کنند.

وی ادامه داد: موانعی را که مربوط به دولت و وزارت کشور است، شناسایی می کنیم و در حد وظیفه دولتی خود، برای رفع آنها تلاش خواهیم کرد.

مدیرکل سیاسی وزارت کشور نیز درباره نشست هم اندیشی احزاب با وزیر کشور، با بیان اینکه نمایندگان 50 حزب در این نشست حضور دارند، گفت: سهم احزاب اصلاح طلب و اصولگرا در این برنامه به صورت نصف به نصف است.

«محمدعلی پورموسوی» افزود: در این نشست نمایندگان احزاب به تناسب زمان بندی سخنرانی خواهند کرد و مسایل، مشکلات و پشنهادهای خود را مطرح می کنند.

سیام ** 9254 ** 1418
کد N38256