یکی از طراحان طرح غنی سازی 60 درصد:تحریم ها تشدید شود لزومی ندارد حسن نیت نشان دهیم

غنی سازی,مجلس نهم

عضو کمیسیون انرژی و یکی از طراحان طرح غنی سازی 60 درصد، گفت:در صورت تشدید تحریم ها لزومی ندارد جمهوری اسلامی از خود حسن نیت نشان دهد.

به گزارش خبرآنلاین، سید مهدی موسوی نژاد عضو کمیسیون انرژی مجلس در گفتگو با برنامه بدون خط خوردگی رادی. گفت و گو در خصوص مذاکرات کارشناسی ایران با بیان اینکه طرف های غربی به تعهدات خود عمل نکرده اند و به بهانه های مختلف تحریم های جدید علیه ایران نیز وضع کردند، افزود: اگر امریکا و کشورهای اروپایی به هر بهانه ای تحریم ها را تشدید کنند و به تعهدات خود عمل نکنند در این راستا ، اقداماتی را برای دولت ملزم کرده ایم .

وی ادامه داد : باید به این نکته توجه داشت علی رغم حسن نیت طرف ایرانی ، طرف مقابل همچنان بر استفاده از اهرم فشار تاکید دارد و به همین دلیل مجلس نیز مصوباتی در این ارتباط از قبیل الزام دولت برای غنی سازی ۶۰ درصد دارد و اگر کنگره بخواهد این روند بی اعتمادی را دنبال کند لزومی ندارد جمهوری اسلامی از خود حسن نیت نشان دهد .

سید مهدی موسوی نژاد نیز تصریح کرد : یکی از مشکلات ما در تحریم ، بحث کشتی های نفت کش و باری است که برای طی مسافت های طولانی با توجه به تحریم ها نمی تواستند سوخت گیری را در هیچ بندری انجام دهند و مجبور هستند بخشی از ظرفیت خود را برای حمل سوخت مورد نیاز اختصاص دهند و صرفه اقتصادی نیز ندارد از این رو با توجه به اینکه اکثر کشتی ها دنیا از تکنولوژی هسته ای در پیشرانه خود استفاده می کنند ما نیز باید از این پیشرانه ها برای کشتی ها خود استفاده کنیم

وی افزود : الزاماتی را برای دولت به وجود آورده ایم که اگر تحریم ها افزایش یافت برای تامین سوخت پیشرانه کشتی ها ، محدودیتی قائل نشویم.همچنین صنایع مادر ما نیز می توانند از این انرژی پاک استفاده نمایند و کمکی نیز به آلودگی هوا باشد و شاهد هستیم استفاده از سوخت های فسیلی مشکلات را برای کلان شهر های از قبیل آلودگی ایجاد کرده است .
محمد حسن آصفری گفت : در راستای توافق نامه ایران با گروه ۱+۵ در ژنو ۳ ، قرار شد که برای چگونگی پیشبرد این توافق نامه مذاکرات در سطح کارشناسی ادامه پیدا کند که تا هفته گذشته مرحله اول این نشست بوده است ولی به دلیل رویکرد طرف مقابل و طرح موضوعات خارج از موضوعات هسته ای ، این مذاکرات نیمه کاره رها شد و مرحله دوم آن در حال ادامه است .
وی گفت : امروز طرف غربی متوجه شده است که ایران با استفاده نخبگان و دانشمندان ، فرآیند هسته ای را بومی سازی کرده است و ما از این صنعت در راستای صلح آمیز پزشکی ، کشاورزی ، تولید انرژی و موارد مختلفی استفاده می کنیم و به دنبال آن هستیم که این حق را طرف غربی بپذیرد و نیز نشان می دهیم جمهوری اسلامی ایران به دنبال ساخت سلاح هسته ای نیست و اگر غربی ها به دنبال تلف کردن وقت باشند مطمئنا در آینده به نفع آن ها نخواهد بود.

/27212

کد N38207