سفارت آمریکا در سودان جنوبی تخلیه شد

آفریقا و خاورمیانه

سفارت آمریکا در جوبا امروز جمعه از تخلیه شمار بیشتری از کارکنان خود و شهروندان ایالات متحده از سودان جنوبی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آسوشیتدپرس، به دلیل وخیم شدن اوضاع در سودان جنوبی، سفارت امریکا در شهر جوبا (پایتخت سودان جنوبی) شمار زیادی از پرسنل خود را از این کشور آفریقایی خارج می کند.

قرار است خروج شهروندان آمریکایی از سودان جنوبی، امروز جمعه انجام شود. به نوشته آسوشیتدپرس، از زمان آغاز ناآرامی ها در سودان جنوبی در تاریخ 15 دسامبر تا کنون، سفارت امریکا بیش از 12 پرواز را برای خارج کردن اتباع آمریکایی از جوبا ترتیب داده است.

هرچند اغلب کارکنان سفارت آمریکا در سودان جنوبی از این کشور خارج شده اند اما  "سوزان پاگ" سفیر آمریکا در جوبا اعلام کرد: ما عملیات خود را در سودان جنوبی به حالت تعلیق درنیاورده و تنها میزان حضور خود را در این کشور به حداقل می رسانیم.

دولت سودان‌جنوبی و شورشیان این کشور بر سر آتش بس به توافق رسیده اند،‌ اما هیچ یک از طرفین هنوز اعلام نکرده که چه زمانی سلاح خود را به زمین می‌گذارد.

درگیری های دو هفته اخیر در سودان جنوبی موجب کشته و آواره شدن هزاران نفر شده است. در این میان به فرمان "سالول کر" رئیس جمهور سودان جنوبی در ایالت های یونیتی و جونگلی وضعیت فوق العاده اعلام شده است.

دو طرف درگیری در سودان جنوبی تحت فشار زیادی از سوی رهبران آفریقایی و کشورهای غربی برای دستیابی به توافق نهایی قرار دارند. کاخ سفید نیز حمایت از هر گروه درگیر در سودان جنوبی را به شدت رد کرده است.

در حالی که ریشه اصلی درگیری های خشونت آمیز سودان جنوبی رقابت ها و اختلافات سیاسی است ولی این درگیری ها به شدت در حال تبدیل به نزاع و جنگ قومی-قبیله ای است.