خاتمی: من نمی گویم در انتخابات 88 تقلب شده است

رسانه ها,تسنیم

تهران - ایرنا - سیدمحمد خاتمی رییس جمهوی پیشین ایران در دیدار با گروهی از جوانان گفت: من نمی گویم که در انتخابات 88 تقلب شده است.

تسنیم، گزارش داد که این دیدار در سال گذشته صورت گرفته است.

وی در این نشست درباره چگونگی حضور خود در انتخابات 76 گفت: دوم خرداد یک واقعه بود یک حادثه بود مثل همه حوادث و وقایعی که رخ می دهد و این که حالا مثلا فرض کنیم جنبش اجتماعی آمده و برنامه ریزی کرده نه این طور نبود. نه بنده قصد آمدن داشتم واقعا به زور آمدم به زور منظورم این است که در یک رودربایستی و مسائل دیگر قرار گرفتم و بالاخره گیر کردم و حاشیه ای پیش آمد و خلاف انتظار بود.

وی همچنین با اشاره به سوءاستفاده افراد و جریانات سیاسی از فضای باز سیاسی دوران اصلاحات گفت: ببینید وقتی فضا یک خورده باز شد هر کسی یک ادعایی می کند بنده بدبخت بیچاره هم آمده ام سرکار و حرف هایی که نتایج آن ممکن است مشترک باشد و میانی آن کاملا مختلف است. هر کسی می آید یک حرف هایی می زند و من باید تاوان به حسین شریعتمداری بدهم که بله شما گفتید که علیه خدا هم می توان تظاهرات کرد. این را اصغرزاده گفته به من چه؟ یا شما گفتید امام خمینی به موزه تاریخ سپرده شود آن را گنجی گفت من با گنجی اختلاف نظرداشتم. با این که در عاشورا علیه امام حسین شعار دادند خوب غلط کردند این را چرا به حساب من می گذارید؟ شاید ما نقصمان این بود که روشن تر مطالب خود را نگفتیم.

خاتمی همچنین در این نشست به بررسی سیر شکل گیری جریان اصلاحات در ایران پرداخت و گفت: اتفاقات یکی از مشکلات این که اصلاحات که ریشه عمیق و عظیم دارد تعاریف گوناگونی از آن شده است اما یک جریان اجتماعی است 150 سال سابقه دارد که اوج آن در انقلاب اسلامی ایران بود و آن را من اصلاحات می دانم و خود را وابسته به آن می دانم. می دانید که من تا زمان انتخابات اصلا عنوان اصلاحات را به کار نبردم جامعه مدنی را گفتم. آزادی گفتم. دموکراسی دینی را گفتم که البته الان اصلاحش می کنم و خیلی از آنها به صورت گفتمان راجی شده است.

وی در این نشست با اشاره به اینکه پس از انتخابات 88 نسبت به رفتارها و شعارهای واکنش نشان داده است، گفت: من نسبت به شعارها موضع گرفتم، راجع به جمهوری اسلامی، راجع به اهانت به حضرت اباعبدالله موضع گرفتم. من موضع گرفته ام و همیشه هم گرفته ام. البته شاید توقع این بوده که بیشتر موضع بگیرم.

اول ** 1610
کد N37618