سخنگوی دولت پیش بینی کرد؛/تکرار/

کاهش نرخ تورم تا ۲۱ درصد

دولت

در شرایط تحریم نباید فضایی ایجاد شود که منافع شخصی دنبال شود/سبد غذایی قرار نیست جایگزین پرداخت یارانه‌ها باشد.

سخنگوی دولت گفت: پیش بینی‌های وجود دارد که نرخ تورم برای سال اینده تا۲۱ درصد تقلیل می‌یابد.
به گزارش خبرنگار ایلنا، محمد باقر نوبخت پیش از ظهر –چهارشنبه- بعد از پایان جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران گفت: بر اساس مطالعات و بررسی آمار در ایران خوشبختانه روند تغییر نرخ تورم اعم از تورم نقطه به نقطه و تورم ۱۲ ماهه همچنان کاهنده است.
وی با اشاره به اینکه بر اساس گزارش مرکز آمار تورم نقطه به نقطه از ماه آبان به ماه آذر از 29/8 به 28/8 درصد تقلیل پیدا کرده است، افزود: یعنی یک واحد در صد در طی یکماه نرخ تورم نقطه به نقطه کاهش پیدا کرده است و تورم دوازه ماهه منتهی به آذر که در آبان ماه 35/9 در صد بوده به 35/5 درصد تقلیل پیدا کرده است.
سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: این روند حاکی از این است که تورم مهار شده و در حال کاهش است
وی با تاکید بر اینکه این ارقام به منزله کاهش قیمت‌ها نیست، افزود: بر این اساس روند افزایش در حال تغییر و کاهش است.
نوبخت تصریح کرد: با این اعداد و ارقام می‌توانیم انتظار داشته باشیم که تا پایان سال که نرخ تورم حدود ۳۵ درصد پیش بینی شده است می‌تواند از این هم کمتر باشد.
سخنگوی دولت به پیش بینی نرخ ۲۵ درصدی تورم در سال ۹۳ از سوی کار‌شناسان اقتصادی، گفت: نرخ تورم برای سال آینده می‌تواند از ۲۵ درصد هم کمتر باشد و اعلام نرخ تورم ۲۵ درصدی بدبینانه است.
وی با تاکید هیات دولت در بخش خصوصی سازی در جلسه امروز اشاره کرد و افزود: خصوصی سازی باید به نحو دقیق انجام شود، البته نباید برای تامین مالی بلکه در جهت ارتقای کیفیت مدیریت بنگاههای دولتی خصوصی سازی را به انجام برسانیم.
نوبخت همچنین از تصویب بیش از هزار میلیارد ریال برای ایمن بودن جاده‌های کشور در جلسه هیات وزیران خبر داد و افزود: این رقم به تفکیک استان‌ها در اختیار وزارت راه قرار می‌گیرد تا دستگاههای اجرایی موظف شوند تا در این روزهای سخت زمستان جاده‌ها را برای تردد مردم آماده کنند.
نوبخت در پاسخ به سوالی در باره افزایش حقوق کارکنان دولت نیز گفت: در لایحه بودجه ۹۳ تشریح شده است که افزایش حقوق کارکنان دولت ۱۸ درصد باشد.
وی تصریح کرد: ‌‌‌ همان طور که در قانون امده است افزایش حقوق باید متناسب با نرخ تورم صورت بگیرد و از همین رو دولت برای حفظ قدرت خرید کارکنان دو کار را انجام می‌دهد، یکی تقلیل نرخ تورم و از سوی دیگر تلاش برای افزایش حقوق تا بخشی از کاهش قدرت خرید مردم را جبران کنیم.
نوبخت با تاکید بر اینکه نرخ تورم کاهنده است، افزود: دولت با امکانات مالی فراوانی مواجه نیست که بتواند پیش از حد معین نسبت به افزایش حقوق اقدام کند. زیرا اگر بدون داشتن منبع افزایش حقوق بالا‌تر از این رقم اعلام شود اما با افزایش تورم با سیاستهای نسنجیده مجدداً قدرت کارکنان تقلیل می‌یابد.
وی با اشاره به اینکه بودجه سال ۹۳ نسبت به بودجه ۹۲ -7/3 تقلیل پیدا کرده است، افزود: در حالی که منابع در اختیار دولت ۷ درصد کاهش پیدا کرده است در جهت از جلوگیری از کاهش قدرت خرید مردم تلاش شده است که حقوق کارکنان ۱۸ درصد افزایش پیدا کند و از همین رو توان مالی ما این مقدار است و بیشتر از ۱۸ درصد امکان افزایش نیست.
محمد رضا نوبخت در ادامه سخنان خود در حاشیه جلسه‌ هیات دولت با اشاره به اینکه انتظار داریم همراه با افزایش حقوق بهره وری نیز افزایش پیدا کند، افزود: دستگاههای اجرایی با صرفه جویی می‌توانند این صرفه جویی‌ها را به افزایش حقوق کارکنان حتی بیش از نرخ تورم اختصاص دهند.
وی در پاسخ به سوالی در ارتباط به نامه رئیس جمهور به معاون اول رئیس‌ جمهور درباره مقابله با ویژه خواری در شرایط تحریم گفت: به هر حال بر حسب شرایط محیطی دولت موظف است بر اساس ضرورت تصمیماتی بگیرد و پیگیری‌های را انجام دهد.
وی ادامه داد: شاید مباحثی که گفتم از جمله تسهیل فضای کسب و کار اولویت‌های بود که قبلا وجود داشته و همین طور که پیش می‌رویم اولویتهای دیگری به وجود بیاید
سخنگوی دولت تاکید کرد: در شرایط تحریم نباید فضایی ایجاد شود که منافع شخصی دنبال شود.
نوبخت در پاسخ به سوال دیگری درباره تعطیل نشدن روز ۴ شنبه با توجه به تعطیلی روزهای سه شنبه و پنج شنبه گفت: هیات وزیران افراد پرکاری هستند و این انتظار وجود دارد که در خدمت به مردم فعال باشند.
وی ادامه داد: افراد می‌توانند در روزهای بین التعطیلی مرخصی بگیرند. اما سیستم دولت تعطیل نمی‌شود.
سخنگوی دولت تصریح کرد: مردم نیازمند ارائه خدمات از دولت هستند، بنابراین تعطیل کردن روزهای بین التعطیل ممکن است تاثیر سوئی بگذارد و ما فکر می‌کنیم که خیلی نیاز به کار داریم و نباید خدمت رسانی مختل شود.
نوبخت همچنین در پاسخ به سوالی درباره دستگیری بابک زنجانی، گفت: این دستگیری توسط مقامات قضایی انجام شده که آن‌ها هم برای هر اقداماشان ضوابطی دارند و دستگیری بابک زنجانی نیز مرتبط با قوه قضاییه است.
وی در ادامه با اشاره به اینکه ارائه یارانه به مردم در سال ۹۳ تغییر می‌کند، افزود: به دفعات اعلام کردیم دولت مصمم به اصلاح اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها است.
سخنگوی دولت افزود: دولت مصمم است نه تنها قانون هدفمند کردن یارانه‌ها را اجرا کند، بلکه ارائه سبدهای کالایی نیز در کنار اجرای این قانون را به انجام برساند.
به گفته وی قرار نیست ارائه سبد غذایی جایگزین پرداخت یارانه‌ها باشد و قانون هدفمند کردن یارانه‌ها انجام می‌شود.
نوبخت در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه ۷۰۰ ایرانی در کشورهای خارجی در معرض اعدام و حبس ابد هستند، افزود: این موضوع در دست اقدام جدی است و وزارت امور خارجه موظف به شناسایی آن‌ها شده است و اگر در مورد برخی از آن‌ها تخصیص و تامین اعتبار لازم باشد معاونت راهبردی موظف است اقدامات لازم را در این خصوص انجام دهد.

کد N37502