ارتش ترکیه خواستار دادرسی مجدد «پرونده‌های کودتا» شد

سیاسی

این تقاضای بازنگری که به صورت شکایت حقوقی مطرح شده، دو تحقیق اصلی درباره پرونده‌های «پتک سنگین» و «ارگنکون» را هدف قرار داده است.

ستاد کل نیروهای مسلح ترکیه خواهان محاکمه مجدد ده‌ها افسر نظامی شده است که پیش از این در اتهام تلاش برای سرنگونی دولت مجرم شناخته شده بودند.

به گزارش ایلنا به نقل از بی‌بی‌سی٬ در بیانیه ستاد کل ارتش که در رسانه‌های ترکیه منتشر شده، دادگستری و پلیس این کشور به جعل واقعیت و دستکاری در شواهد متهم شده‌اند.

این تقاضای بازنگری که به صورت شکایت حقوقی مطرح شده، دو تحقیق اصلی درباره پرونده‌های «پتک سنگین» و «ارگنکون» را هدف قرار داده است.

در هر دوی این پرونده‌ها تعداد زیادی از افسران ارتش و همین طور افراد غیرنظامی به تلاش برای کودتا علیه دولت متهم و در بعضی موارد مجرم شناخته شدند.

ژنرال «ایلکر باش‌بوغ» رئیس سابق ستاد کل نیروهای مسلح ارتش ترکیه یکی از ده‌ها افسری بود که اواسط تابستان گذشته در جریان رسیدگی به پرونده ارگنکون به حبس طولانی محکوم شد.

در این پرونده‌ها بسیاری از سیاستمداران، وکلا و رزنامه‌نگاران هم محکوم شدند.

در بخشی از بیانیه نیروهای مسلح ترکیه که روزنامه حریت آن را چاپ کرده، نیروهای پلیس، دادستان‌ها و قضات این پرونده‌ها به «نادیده گرفتن فرجام‌خواهی وکلای مدافع و دستکاری در شواهد جنایی» متهم شده‌اند.

«یالچین آکدوغان» مشاور ارشد «رجب طیب اردوغان» نخست‌وزیر ترکیه چند روز قبل از «نقشه‌ای» برای هدف قرار دادن ارتش و بعضی نهادها خبر داده بود.

در پی این موضع‌گیری، احزاب مخالف دولت ترکیه خواهان دادرسی مجدد در پرونده‌های مربوط به نیروهای مسلح شدند.

بیانیه ارتش در حالی منتشر شده که تحقیقات اخیر درباره فساد دولتی در ترکیه تنش‌های سیاسی در این کشور را تشدید کرده است.

در جریان این تحقیقات سه وزیر دولت اردوغان استعفا داده‌اند و فرزندانشان هم بازداشت یا بازجویی شده‌اند.

در این تحقیقات، پرداخت و دریافت رشوه یا فراهم کردن امکان آن توسط مقام‌های دولتی ترکیه هدف قرار گرفته است.

ناظران می‌گویند جنجال‌های سیاسی اخیر بخشی از جنگ قدرت میان رجب طیب اردوغان و «فتح‌الله گولن» از چهره‌های مذهبی ترکیه است که ساکن آمریکا است و گفته می‌شود هواداران زیادی در داخل ترکیه دارد.

کد N37270