جلیلی: مجلس نگران زمان ارائه لایحه هدفمندی از سوی دولت نباشد

هدفمندي يارانه‌ها,بودجه 93

یک عضو هیات رییسه کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مجلس نباید نگران ارائه دیرهنگام لایحه جامع هدفمندی از سوی دولت باشد، گفت: دولت باید اجرای فاز دوم را کارشناسی شده و حرفه‌ای دنبال کند تا شاهد اثرات نامطلوب ناشی از اجرای فاز دوم نباشیم.

یک عضو هیات رییسه کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مجلس نباید نگران ارائه دیرهنگام لایحه جامع هدفمندی از سوی دولت باشد، گفت: دولت باید اجرای فاز دوم را کارشناسی شده و حرفه‌ای دنبال کند تا شاهد اثرات نامطلوب ناشی از اجرای فاز دوم نباشیم.

اسماعیل جلیلی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) اظهار کرد: اجرای هدفمندی بر اساس شرایط موجود چیزی است که در ردیف لایحه بودجه پیشنهادی دولت دیده شده و بر این اساس دولت می‌خواهد در سال 93 هم بر اساس همین روش موجود هدفمندی را ادامه دهد.

وی افزود: آنچه مورد بحث است اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌هاست و اینکه آیا دولت آمادگی آن را دارد یا خیر؟ دولت در حال ارزیابی نتایج ناشی از تصمیم‌گیری در بحث اجرای فاز دوم است زیرا اگر قرار است فاز دوم اجرا شود باید افزایش و اصلاح قیمت حامل‌های انرژی را داشته باشیم که خود این امر نگرانی‌ها، افزایش قیمت و افزایش نرخ تورم را به دنبال دارد.

نماینده مردم مسجدسلیمان در مجلس تصریح کرد: ‌دولت باید اینقدر کارشناسی شده و حرفه‌ای اجرای فاز دوم را پیش‌بینی کند که اثرات نامطلوب ناشی از اجرای فاز دوم تبعات منفی اجتماعی، اقتصادی و سیاسی به بار نیاورد.

این عضو هیات رییسه کمیسیون برنامه و بودجه مجلس تاکید کرد: مجلس نگران این نباشد که دولت لایحه هدفمندی را با تاخیر ارائه کند بلکه باید بگذاریم دولت کار کارشناسی خود را انجام دهد. مجلس هم این آمادگی را دارد که اجرای هدفمندی با شیب ملایم ادامه یابد.

وی تاکید کرد: یادمان باشد اگر قرار است هدفمندی اجرا شود و متناسب با آن تورم افزایش پیدا کند اثر اجرا را خنثی می‌کند و دچار سیکل باطلی می‌شویم در واقع اگر با اجرای هدفمندی و افزایش قیمت، تورم افزایش یابد و نرخ ارز بالا برود منجر به این خواهد شد که قیمت حامل‌های انرژی نسبت به قیمت فوب خلیج‌فارس دچار اختلاف شود.

جلیلی ادامه داد: ما باید همزمان هم مدیریت آزادسازی حامل‌های انرژی و هم مدیریت تورم را دنبال کنیم تا بتوانیم اثر منفی اجرای فاز دوم را خنثی کنیم و آزادسازی قیمت تمام شده، فشار بر اقتصاد و افزایش قیمت‌ها مدیریت شود.

این عضو هیات رییسه کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان اینکه قانون هدفمندی یارانه‌ها باید به صورت سالانه در بودجه پیش‌بینی شود، گفت: دولت برای تنظیم لایحه جامع هدفمندی باید هم مشکلاتی که در اجرای هدفمندی به وجود آمده را برطرف کند و هم بخش‌هایی که نیاز به اصلاح دارد را اعمال کند تا بتوانیم به نتیجه برسیم.

وی در پایان گفت: ما امیدواریم که لایحه دولت برای هدفمندی به زمان بررسی بودجه در مجلس برسد اما اگر تا آن زمان لایحه دولت به مجلس نرسید هم اتفاق خاصی نمی‌افتد و دولت می‌تواند در سال آینده تقاضای اصلاح بودجه را داشته باشد.

انتهای پیام

کد N37171