بازتاب بمب گذاری تروریستی بیروت در رسانه های خارجی

بازتاب,انفجار,بیروت

تهران - ایرنا- انفجار خودرو بمب گذاری شده در منطقه ضاحیه جنوبی در لبنان که روز پنجشنبه رخ داد، بازتاب گسترده ای در رسانه های صوتی و تصویری دنیا داشته است.

به گزارش ایرنا، شبکه اینترنتی دویچه وله فارسی در گزارشی اعلام کرد،در انفجار خودروی بمب گذاری شده در محله شیعه نشین و در نزدیکی دفتر حزب الله در بیروت دست کم پنج تن کشته و عده ای دیگر نیز مجروح شدند.

این انفجار روز پنج شنبه دوم ژانویه (12 دی) در یکی از مناطق تحت نفوذ حزب الله لبنان رخ داد.

بر این اساس اعلام وزارت بهداشت لبنان، تا به حال دست کم 29 مجروح به بیمارستان ها منتقل شده اند. این درحالی است که صلیب سرخ نیز اعلام کرده است که مجروحین این حادثه دست کم 40 تن بوده اند.

خبرگزاری آلمان هم گزارش داد که انفجار فوق در فاصله دویست متری دفتر محلی حزب الله لبنان رخ داده است.

تصاویر تلویزیون محلی لبنان حاکی از آن است که در اثر این انفجار، منطقه پرجمعیت شیعه نشین را دود سیاهی فرا گرفته و بسیاری از خودروهای اطراف محل انفجار تخریب و برخی ساختمان ها نیز آسیب دیده اند.

هنوز هیچ گروهی مسسولیت این انفجار را برعهده نگرفته است.

دویچه وله فارسی اضافه کرد: موج حمله های تروریستی در لبنان در ماه های اخیر بسیار افزایش یافته است، به طوری که در انفجار هفته گذشته بیروت، ˈمحمد شطحˈ، وزیر سابق اقتصاد لبنان در کابینه ˈسعد حریریˈ، به همراه 6 تن دیگر ترور شدند.

در انفجاری دیگر در آبان ماه سال جاری در نزدیکی سفارت جمهوری اسلامی ایران در بیروت نیز رایزن فرهنگی سفارت ایران وو دست کم 23 تن دیگر کشته شدند.

شبکه بی بی سی فارسی نیز در گزارشی اعلام کرد: در پی انفجاری شدید در منطقه ضاحیه جنوب بیروت، پایتخت لبنان دست کم پنج تن جان خود را از دست دادند.

این انفجار به وسیله یک خودروی بمب گذاری شده در مناطق تحت نفوذ حزب الله لبنان به وقوع پیوسته است و حداقل ٢٠ نفر هم در اثر آن زخمی شده اند.

در ماه های اخیر شهرهای بیروت و طرابلس صحنه درگیری های خشونت بار، بمب گذاری و حملات انتحاری بوده اند، از جمله در یک حمله انتحاری توسط دو فرد مهاجم به سفارت ایران در بیروت یک دیپلمات این کشور کشته شد.

بی بی سی فارسی توضیح داد: این در حالی است که تداوم جنگ داخلی سوریه به تشدید اختلاف های اهل تسنن با شیعه در لبنان انجامیده است.

صدای آمریکا نیز در گزارشی اعلام کرد که ساعاتی پیش چند نفر در اثر انفجار بمب در جنوب بیروت کشته شدند.

این بنگاه خبری افزود: گزارش ها حاکی از آن است که بر اثر انفجاریک بمب نیرومند در نزدیکی اتومبیلی دریک محله پرجمعیت در جنوب بیروت، خساراتی به بار آمده است.

خبرگزاری ˈرویترزˈ نیز گزارش داده است که در این حادثه دست کم دو تن جان خود را از دست داده اند و 6 نفر نیز مجروح شده اند.

بعضی خبرگزاری ها تعداد کشته شدگان این حادثه را پنج نفر اعلام کرده اند.

خبرگزاری ˈاسوشیتد پرسˈ، نیز در گزارشی اعلام کرد که با توجه به اندازه بمب و زمان انفجار بیم آن می رود برشمار تلفات افزوده شود.

**1080 ** 1917
کد N37147