در تقدیر از ابتکار رییس جمهوری

استاد دانشکاه باکو:تروریسم به هر شکلی و در هر جای دنیا که باشد باید محکوم شود

مبارزه 92

باکو- ایرنا – پرفسور ˈشاهین فاضلˈ استاد انستیتوی تاریخ آکادمی علوم جمهوری آذربایجان با تقدیر از ابتکار رییس جمهوری اسلامی ایران در ارایه طرح مبارزه با خشونت و افراط گری گفت: تروریسم به هر شکلی و در هر جای دنیا که باشد باید محکوم شود.

این نویسنده و محقق شهیر جمهوری آذربایجان در مصاحبه با خبرنگار ایرنا در باکو در اظهار نظر در باره پدیدار شدن چهره زشت تروریسم و افراط گری در جهان از جمله انفجار بمب در مقابل سفارت ایران در بیروت و کشته شدن چند نفر بی گناه در نتیجه این اقدام تروریستی و همچنین سوء استفاده گروه های تروریستی و افراطی از نام اسلام در جنایات فجیعی که در کشورهای مختلف از جمله در سوریه مرتکب می شوند، تروریسم را یک معضل جهانی خواند که بسیاری از کشورهای دنیا و بویژه کشورهای عرب خاورمیانه را درگیر کرده است.

به گفته وی، برخی قدرت ها در راستای حفظ منافع خود و بر هم زدن مناسبات کشورهای مختلف با یکدیگر از تروریسم استفاده ابزاری می کنند و لذا، تروریسم به هر شکلی و در هر جای دنیا که باشد، باید محکوم شود.

استاد انستیتوی تاریخ آکادمی علوم جمهوری آذربایجان با اشاره به عمق و آثار فجایعی که فعالیت های تروریستی در لبنان، سوریه، عراق، مصر، تونس، الجزایر، یمن و کشورهای آفریقایی ببار آورده است، بر لزوم مبارزه همه کشورها با تروریسم تاکید کرد.

به گفته وی، فعالیت گروه ها، سازمان ها و تشکل های مستقل و غیر دولتی علیه تروریسم با اینکه مثبت و شایان تقدیر است، اما نمی تواند به اندازه مبارزه دولت ها با این پدیده زشت کارا و نتیجه بخش باشد . لذا، کشورها بار سنگینی در رفع این معضل جهانی بر دوش دارند و برای این منظور باید با امضای تفاهمنامه، پروتکل ها و قراردادها با یکدگر در مسیر مبارزه با تروریسم گام بردارند و در این راستا همدلی نشان دهند.

وی تداوم خصومت و منازعه بین کشورها را غیر ممکن دانست و افزود: مناسبات موجود در خاورمیانه و پیشروی کشورهای اروپای مسیحی به مشرق زمین تحت عنوان ˈبهار عربˈ برای همه معلوم است. همه این مسایل نشان می دهد که جنگ و منازعه راه درستی نیست و همه کشورها باید در راستای استقرار صلح در جهان تلاش کنند.

نویسنده کتاب سفرنامه های ایران با اشاره به روند جهانی شدن که به تعبیر وی به مفهوم بهره مندی همه کشورها از جوانب مثبت یکدیگر و برقراری روابط خوب و مسالمت آمیز با هم است، گفت: حسن روحانی، رییس جمهوری جدید ایران ایده های جدیدی را ارایه می دهد. سال های مدیدی است که روابط ایران و آمریکا دچار تنش شده و مناسبات دیپلماتیک بین این دو کشور قطع شده است، اما اکنون نیاز مبرمی به بهبود این مناسبات احساس می شود.

شاهین فاضل اظهارات رییس جمهوری اسلامی ایران در مورد باز بودن درها برای نزدیکی با آمریکا و البته مشروط به برداشته شدن گام مثبت از سوی طرف مقابل را پیام بزرگی دانست و با اشاره به اینکه میل به عادی سازی مناسبات هم در ایران و هم در آمریکا قابل لمس است ، ابراز امیدواری کرد چنین اتفاقی در عمل بیفتد.

خاورم**1206**1542**
کد N37033