ادعای رهگیری جنگنده های ترکیه توسط سوریه

بحران سوریه,رهگیری جنگنده,ترکیه سوریه

آنکارا- ایرنا- ستاد فرماندهی ارتش ترکیه روزپنجشنبه مدعی شد جنگنده بمب افکن های اف-16نیروی هوایی این کشور که ماموریت پروازهای جست وجو بر فراز مرزهای این کشور با سوریه را دارند، توسط پدافند هوایی سوریه رهگیری شدند.

به گزارش ایرنا، ستاد فرماندهی ارتش ترکیه امروز در اطلاعیه ای اعلام کرد : پدافند هوایی سوریه از روز گذشته تاکنون هشت بار و در مجموع بیش از پنج دقیقه موشک های خود را بر روی جنگنده های ترکیه قفل کردند.

این اطلاعیه اضافه کرد: جنگنده های اف- 16 ترکیه که به طور مرتب در نوار مرزی این کشور با سوریه درحال پروازهستند امروز به دنبال مشاهده نزدیک شدن یک جنگنده سوری از نوع سوخو( SU-24 ) به پنج مایلی حریم هوایی ترکیه، شروع به رهگیری این جنگنده کردند و در نهایت جنگنده سوری مجبور به دور شدن از حریم هوایی این کشور شد.

ترکیه به دنبال ساقط شدن یک جنگنده اف 4 خود توسط سوریه، اعلام کرده است که قواعد تعامل ارتش را تغییر داده و درصورت هرگونه نقض موافقتنامه هوایی بین دوطرف بلافاصله دست به مقابله خواهد زد.

براساس این موافقتنامه عناصرهوایی دو کشور نباید بیش از پنج مایل به حریم هوایی یکدیگر نزدیک شوند. ترکیه دوماه پیش نیز با ادعای نقض حریم هوایی این کشور توسط یک بالگرد نظامی سوریه، آن را ساقط کرد.

خاورم/2011**230 ** 1064
کد N36900