مرد نامرئی مذاکرات محرمانه ایران و آمریکا کیست؟

مذاکرات هسته ای ایران

رویترز نوشت: شب پیش از مذاکرات حساس هسته ای با ایران، باراک اوباما به رئیس دفتر خود گفت: من در این مورد که ما بهترین تیم ممکن را در اخیتار داریم، اطمینان کامل دارم.

به گزارش آفتاب به نقل از تیک، اشاره اوباما به تیم هسته ای اشکار خود به رهبری وندی شرمن معاون وزیر خارجه و حتی جان کری وزیر خارجه نبود. بلکه به گفته ی دنیس مک دونو رئیس دفتر رئیس جمهور آمریکا، اوباما در حال سخن گفتن از گروه مذاکره کننده محرمانه به رهبری بیل برنز بود.
انتخاب برنز توسط رئیس جمهوری آمریکا و وزیر خارجه این کشور برای سرپرستی گفت و گوهای محرمانه با ایران با هدف متقاعد کردن تهران برای کاهش فعالیت های غنی سازی اورانیم انتخابی هوشمندانه بود.
برنز که به زبان های عربی، فرانسه و روسی هم مسلط است، از سیاستگران و دیپلمات های بسیار موفق آمریکایی است.
هنری کیسینجر، سیاستمدار شاخص و وزیر امور خارجه پیشین آمریکا، برنز را قاطع، قابل اعتماد، قابل اتکاء، هوشمند، مصمم، و منظم توصیف می کند و می افزاید که به رویکردهای سیاسی و دیپلماتیک برنز اطمینان دارد.
کیسینجر در ادامه گفت و گو در این مورد با رویترز، می گوید که وی به ندرت ممکن است به قضاوت سیاستگر یا دیپلماتی تا این اندازه اطمینان داشته باشد و اهمیت دهد و کمتر کسی است که دیدگاه های سیاسی اش برای وی (کیسینجر) آن قدر  ارزش داشته باشد که حوصله کند به آنها گوش دهد و توجه کند.
آشنایان با سیاست ها، رویکرد دیپلماتیک و عملکرد برنز که سابقه سفارت آمریکا در روسیه نیز در میان سوابق اوست.آنها که منتقد وی هستند یا اندیشه های متفاوت سیاسی دارند نیز با قاطعیت از اشراف سیاسی وی سخن می گویند و او را دیپلمات و مذاکره کننده ای شایسته، توانا و مدبر می خوانند.
حتی سیاستگران و دیپلمات های ایرانی نیز منش سیاسی برنز را می ستایند.
یک مقام ارشد وزارت امور خارجه ایران که به شرط فاش نشدن نامش با رویترز پیرامون انتخاب، پیشینه و عملکرد نیکلاس برنز گفت و گو کرده، در مورد برنز به عنوان مذاکره کننده با مقام های ایرانی به نمایندگی از آمریکا چنین گفته است:«او ایران را به خوبی می شناسد و فرهنگ ایران و موقعیت آن کشور در منطقه را نیز به خوبی دریافته است. برنز انتظارات ایران را نیز می شناسد. او به رغم فشاری که ممکن است طی مذاکرات به او وارد شود یا علیرغم آن که در بسیاری از موارد طرف ایرانی در گفت و گوها خشم و بی حوصلگی نشان می دهد، همواره خونسردی و شکیبایی اش را حفظ می کند.»
کد N36441

خواندنی از سراسر وب