پیشگویی یک رسانه:تاجیکستان در سال 2014 از ایران تقاضای کمک خواهد کرد

تاجیکستان,ایران

دوشنبه - ایرنا - رسانه های تاجیکستان روز پنجشنبه به نقل از یک پایگاه خبری روسی نوشتند: در سال 2014 به خاطر احتمال بروز آشوب ها در تاجیکستان ، دوشنبه از تهران تقاضای کمک خواهد کرد.

به گزارش ایرنا، این پایگاه خبری موسوم به ˈسوابادنایا پریسهˈ در مطلبی به آینده نگری کشورهای آسیای مرکزی پرداخته و پیش بینی کرد که در سال 2014 تاجیکستان با مشکل افراط گرایان و آشوب های مردمی مواجه خواهد شد و ˈامام علی رحمانˈ رییس جمهوری این کشور دست کمک به سمت ایران دراز خواهد کرد.

سوابادنایا پریسه نوشت که دوشنبه و تهران زمانی پیمان همکاری کشور های فارسی زبان را امضا کرده اند و این پیمان در چنین زمانی می تواند کارساز باشد .

این پایگاه خبری پیامد های احتمالی سال 2014 را برای دیگر کشورهای آسیای مرکزی نیز پیشگویی کرده است .

بر اساس این گزارش، در سال 2014 قرقیزستان به خاطر مرزهای باز ضربه اساسی خواهد خورد و ازبکستان نیز به دلیل مافیای قوی مواد مخدر، آسیب جدی خواهد دید.

مجله بریتانیایی ˈاکونومیستˈ نیز پیشتر احتمال وقوع آشوب های مردمی در تاجیکستان در سال 2014 را پیش بینی کرده بود .

این مجله پیش بینی کرد که نابرابری اجتماعی و اختلاف طبقاتی میان ثروتمندان و فقیران از طرفی و ضعف حکومت در تاجیکستان از طرف دیگر، می تواند سبب بروز اعتراضات مردمی در این کشور شود.

با شروع سال 2014 بسیاری از کارشناسان و نهادهای پژوهشی در باره اوضاع کشورها و سرنوشت سران آنها در سال جدید دیدگاههای خود را منتشر کرده اند.

آساق**ه.ص**1663**1651
کد N36391