یک کارشناس دینی: باید در مقابل رفتار جوانان صبور بود

یک کارشناس مسایل دینی گفت: باید در مقابل اعمال و رفتار جوان صبور بود چراکه انجام بعضی از امور از اقتضائات این سن است و بسیاری از راه‌هایی که بزرگترها تجربه کرده‌اند را نرفته‌اند و کسب تجربه نکرده‌اند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه ایلام، حجت‌الاسلام والمسلمین مرادویسی در همایش سوگواره «جوانان و سیره‌ی رضوی» با بیان این‌که «حضور جوانان در دوران انقلاب شکوهمند اسلامی و همچنین صحنه‌های دفاع مقدس و تاکنون که دوره فناوری و قدرت علمی است نشان از جایگاه ارزشمند آنان در همه اعصار دارد» تصریح کرد: امام رضا (ع) در سخنان خود کلمه شباب را بکار نبرده است اما سیره این بزرگ‌مرد حول گروهی می‌چرخد که قوه‌ محرکه اجتماع هستند و اگر به این قشر درست رسیدگی شود می‌توان در مواقع خاص بهره‌های خیره‌کننده‌ای از آنها گرفت چرا که توجه درست به جوان باعث اشرافیت وی به همه مسائل خواهد شد.

وی ادامه داد: جوانان در همه شرایط دوست دارند مورد احترام و توجه باشند و بزرگان به سخنان آنان گوش کنند حتی در شرایط ناصواب اما متاسفانه این مسئله مورد توجه قرار نمی‌گیرد چرا که امام رضا (ع) فرمودند: «احترام لازمه زندگی هر فرد است و جوان نیازمند این موضوع است.»

وی تصریح کرد: اگر جوان در دوران شور و نشاط سرخورده شود مطمئناً در دوران بزرگسالی چون «خود جوانی» را که مدنظر اسلام است تجربه نکرده است به فردی ناکارآمد و غیرمفید تبدیل خواهد شد. پس باید در مقابل اعمال و رفتار جوان صبور بود چرا که انجام بعضی از امور از اقتضائات این سن است و بسیاری از راه‌هایی که بزرگترها تجربه کرده‌اند را نرفته‌اند و کسب تجربه نکرده‌اند.

مرادویسی خاطرنشان کرد: برای واکسینه کردن جوانان در مقابل معضلات نیازمند مقبول قرار گرفتن در دوران جوانی است و بر مسوولین واجب است که وسایل مورد نیاز این گروه را در عمل محقق کنند نه در گفتار. چرا که برخورد صحیح مدیران و بزرگان با این گروه نشان دهنده حیات سیره رضوی است.

وی مطالعه و پیروی از سیره بزرگان دین را برای جوانان واجب دانست و گفت: کسانی که توان زیارت حرم مطهر امام رضا (ع) را ندارند به دیدن زوار آن امام عظیم الشان بروند. البته امروزه این دیدارها بسیار تجملاتی شده است ولی براساس فرموده خود امام رضا (ع) که اگر نتوانستید نزد من بیایید به دیدار زائرین من بروید باید سعی در حفظ مراسم زیارت قبولی زوار فارغ از کادوها و تشریفات خاص در جهت بهره‌مندی از فضای معنوی آن کرد.

انتهای پیام

کد N36361