درخواست اعضاء کنست رژیم صهیونیستی از اوباما برای آزادی یک جاسوس

کنست,اوباما,جانان پولارد

تهران – ایرنا – نمایندگان مجلس رژیم صهیونیستی ˈکنستˈ روز چهاشنبه با ارایه درخواستی به ˈشیمون پرزˈ رئیس این رژیم از واشنگتن خواستند که ˈجاناتان پولاردˈ جاسوس این رژیم را که در زندان آمریکا به سر می برد، رها سازد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از بیت المقدس، این درخواست در پی انتشار اخباری درباره جاسوسی واشنگتن از کشورهای همپیمان خود مطرح شد.

دراین دادخواست که به امضاء 106 تن از 120 عضو کنست رسیده و خطاب به ˈباراک اوباماˈ رییس جمهوری آمریکاست، آمده است: پولارد 29 سال حبس را به علت ارتکاب جرایم و خلاف های سنگینی که مرتکب شده بود، تحمل کرده و اکنون شرایط برای رهایی وی آماده شده است.

پولارد تحلیلگر پیشین نیروی دریایی آمریکا در سال 1985 به اتهام دادن هزاران برگه سند سری و محرمانه در باره عملیات جاسوسی آمریکا در جهان عرب به رژیم صهیونیستی دستگیر و به حبس ابد محکوم شد.

یک سخنگوی ˈآیلت شیکدˈازحزب راستگرای افراطی خانه یهودی که یکی از نویسندگان این دادخواست است ، به خبرگزاری فرانسه گفت: انگیزه نگارش این نامه افشاگری های اخیر در باره عملیات جاسوسی اخیر آمریکا از سران رژیم صهیونیستی است.

روزنامه نیویورک تایمز ، ماه گذشته (دسامبر) براساس اسناد سری افشا شده بوسیله ˈاوارد اسنودنˈ پیمانکار سازمان های اطلاعاتی آمریکا نوشت: سازمان های اطلاعاتی آمریکا و انگلیس میان سال های 2008 تا 2011 اقدام به شنود و جاسوسی مکالمات رهبران کشورهای خارجی از جمله ˈایهود اولمرتˈ نخست وزیر وقت این رژیم کرده اند.

روزنامه صهیونیستی ˈ یدیوت آهارانوت ˈ نیز نوشت که در سال 2007 هنگامی که ˈایهود باراکˈ سمت وزارت جنگ این رژیم را به عهده داشت، سفارتخانه آمریکا در ˈتل آویوˈ اقدام به اجاره یک واحد آپارتمان در مقابل آپارتمان مسکونی وی برای جاسوسی در باره او کرده بود.

در دادخواست اعضا کنست همچنین آمده است:مقام های بلندپایه در دولت های پیشین چه در تشکیلات امنیتی و چه در داخل جامعه اطلاعاتی آمریکا موافقت خود را با آزادی پولارد اعلام کرده اند.

این دادخواست خطاب به اوباما می افزاید: اقای رییس جمهوری ما از شما می خواهیم که با توجه و بررسی مناسب به همه درخواست های که از شما به عمل آمده است، دستور رهایی ˈجاناتان پولاردˈ را به دلایل انساندوستانه و انسانی صادر فرمایید.

پرز که از وی خواسته شده این نامه را به اوباما برساند نیز گفت: این کار هم حق و هم وظیفه اوست.

به گفته سخنگوی شیکد، ˈبنیامین نتانیاهوˈ نخست وزیر، ˈتزیپی لیونیˈ وزیر دادگستری که سمت مذاکره کننده ارشد را در مذاکرات سازش با حکومت خودگردان به عهده دارد، ˈامرام میتزناˈ از حزب ˈهاتنوآˈ به ریاست لیونی و همچنین چند عضو عرب کنست در میان نمایندگانی هستند که این دادخواست را امضاء نکرده اند.

درحالی که حکومت خودگردان فلسطینی انتظار دارد که صهیونیست های عرب تبار زندانی نیز در میان زندانیان باشند که قرار است در آوریل در ارتباط با مذاکرات سازش به میانجیگری آمریکا آزاد شوند، اما رسانه های صهیونیستی گزارش دادند: احتمال دارد نتانیاهو آزادی این افراد را به عفو پولارد مشروط کند، در حالی که واشنگتن تاکنون این درخواست را ردکرده است.

Amram Mitzna ، Tzipi Livni ، Shimon Peres ،

Jonathan Pollard ، Barack Obama ، Ayelet Shaked ،

Ehud Olmert ، Ehud Barak ، Edward Snowden

مترجمام**1486**1547
کد N36240