دیدار وزیر ژاپنی از معبد جنجالی جنگ در توکیو

ژاپن,معبد ساسوکنی,توکیو

تهران – ایرنا – بر اساس گزارش های رسانه های ژاپن، یک وزیر عضو هیات دولت این کشور روز چهارشنبه از یک معبد جنجالی مربوط به جنگ در این کشور دیدار کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از توکیو، این دیدار شش روز پس از دیدار ˈشینزو آبهˈ نخست وزیر ژاپن از این معبد صورت گرفت که موجب به خشم آمدن کشورهای همسایه ژاپن و همچنین انتقاد واشنگتن از این اقدام شد.

به گزارش خبرگزاری های ˈجی جی پرسˈ و ˈکیودوˈ، ˈیوشیتاکا شیندوˈ وزیر امور داخلی و مخابرات ژاپن در نخستین روز سال جدید میلادی از معبد ˈساسوکنیˈ در حالی دیدار کرد که هزاران تن از مردم این کشور در معابد شینتو و بودایی به منظور دعا و درخواست برای آینده خوب در سال 2014 گرد آمده بودند.

آبه در پنجشنبه گذشته برای نخستین بار در مقام نخست وزیری از معبد یاسوکنی دیدار کرد که به افتخار کشته شدگان این کشور در جنگ از جمله چند مقام بلندپایه برپاشده است که پس از پایان جنگ دوم جهانی به اتهام ارتکاب جنایت های جنگی اعدام شده اند.

این در حالیست که چین و کره جنوبی این معبد را یادآور بی رحم گذشته سلطه جویانه توکیو و تجاوزات زمان جنگ ژاپن به همسایگانش می دانند.

آبه که به خاطر دیدگاه های ملی گرایانه خود شناخته شده است و در دسامبر 2012 در یک انتخابات با کسب اکثریت آراء به قدرت رسید، در دوره پیشین نخست وزیری خود در سال های 2006 تا 2007 از معبد یاسوکنی دیدار نکرد.

این در حالی بود که ˈجونیچیرو کوایزومیˈ سلف وی بارها از این معبد دیدار کرده بود که موجب سقوط سطح روابط توکیو با پکن و سئول به پایین ترین مرحله در طول ده ها سال پیش از آن شد.

هر چند نخست وزیرانی که پس از کوایزومی به قدرت رسیدند از زیارت این معبد خودداری کرده اند، اما نمایندگان محافظه کار مجلس این کشور به طور منظم به منظور دعا برای کشته شدگان جنگ کشورشان به آن مراجعه می کنند.

Shinzo Abe ، Yoshitaka Shindo ، Junichiro Koizumi ،

مترجمام**1486**1547
کد N36239