تدابیر شدید امنیتی پلیس ترکیه در میدان تقسیم استانبول

ترکیه,پارک گزی

آنکارا - ایرنا - پلیس ترکیه با اجرای تدابیر شدید امنیتی به منظور ممانعت از تجمع معترضان در پارک گزی در میدان تقسیم استانبول ، این پارک را بست.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا ، شماری از معترضان ضد دولتی قصد داشتند شب گذشته همزمان با آغاز سال جدید میلادی در بزرگداشت کشته شدگان تظاهرات اخیر در ترکیه در پارک گزی تجمع کنند که با ممانعت پلیس مواجه شد.

پلیس برای عدم تجمع معترضان در این محل ضمن بستن پارک، خیابان های منتهی به میدان تقسیم استانبول را نیز مسدود کرده بود.

10 اتوبوس حامل نیروهای پلیس به همراه یک ماشین آب پاش و چند خودروی ضد شورش در میدان تقسیم مستقر شده بودند.

ناآرامی ها در ترکیه با اعتراض به تصمیم دولت اردوغان برای تخریب یک پارک در میدان تقسیم شهر استانبول با هدف ساخت مرکزی تجاری شروع شد.

تظاهرات معترضان بعداز مداخله نیروهای امنیتی و پلیس ترکیه و استفاده از گازهای فلفل و اشک آور و ماشین های آب پاش به درگیری های خونین بین دو طرف منجر و دامنه ناآرامی ها به سراسر ترکیه کشیده شد.

بی اعتنایی نخست وزیر ترکیه به مطالبات معترضان، لغو نکردن سفرش به شمال آفریقا، عذرخواهی نکردن از مردم، تشدید اقدامات نیروهای پلیس و امنیتی و اظهارات تهدیدگونه اردوغان نه تنها آبی بر شعله های آتش خشم معترضان نریخت بلکه همچون پاشیدن بنزینی شعله های این آتش را شعله ورتر کرد.

مردم ترکیه در کنار اعتراض به برخی سیاست های داخلی دولت اردوغان، از مداخله آنکارا در امور داخلی سوریه و حمایت از تروریست های مسلح ضد نظام و مردم سوریه راضی نیستند.

برخی از ناظران، ناآرامی های اخیر ترکیه را ترجمه مداخلات دولت اردوغان در امور داخلی سوریه و حمایت همه جانبه آن از تروریست ها ارزیابی کرده اند.

در این ناآرامی ها تاکنون شش نفر کشته و هزاران نفر زخمی شده اند.

خاورم /230 ** 1514
کد N36122