یک عکس از سوم آذر

توافق,ژنو

تهران - ایرنا - پیش از آنکه خبر توافق ژنو بین ایران و گروه 1+5 به جهانیان اعلام شود و فورا در صدر اخبار رسانه ها قرار گیرد، جان کری وزیر خارجه آمریکا تلفنی این موضوع را به باراک اوباما اعلام کرد.

واکنش کلامی رییس جمهوری آمریکا به این خبر و سپس واکنش دو مقام حاضر در اتاق کار اوباما از دریچه دوربین عکاس حاضر پنهان نماند و عکسی ثبت شد که در فضای مجازی همه گیر شده است.

بسیاری از کارشناسان، این واکنش اوباما را بیانگر آن می دانند که وی از تجربه خوشایند بی اثر کردن فشار تندروها در آمریکا برای راه اندازی جنگ علیه سوریه و پذیرش بی قید و شرط ابتکار روسیه و ایران در نابود کردن تسلیحات شیمیایی دمشق، درس گرفته است.

براساس این نگاه، اوباما که در دومین سال دوره دوم یا پایانی ریاست جمهوری خود قرار دارد و حل مشکلات گسترده اقتصادی آمریکا را در اولویت قرار داده است، با باز شدن پنجره توافق ژنو، از دایره فشارهای ضدایرانی تندروها خارج شده است و ضمن کاهش تحریم ها، می تواند حتی از مبادلات اقتصادی با ایران به عنوان یک راه حل مشکل اقتصادی آمریکایی ها بهره بگیرد.

همچنین شادی اوباما و دو مقام دیگر می تواند بیانگر آن باشد که توافق ژنو مذاکرات 10 ساله نیمه راکد بین ایران و گروه 1+5 را از نقطه داغ به مسیر حرکت براساس نتیجه برد برد منتقل کرده است و بنا بر این، رییس جمهوری آمریکا و حزب حاکم دموکرات می توانند متکی به این دو تجربه در انتخابات بعدی ریاست جمهوری آمریکا در مقابل جمهوریخواهان که راه اندازی چند جنگ (عراق، افغانستان) با هزاران میلیارد دلار هزینه را در پرونده خود دارند، عرض اندام کنند.

اول**1516
کد N35903