نگاهی به وضعیت بازارهای ترکیه در سال 2013 میلادی

ترکیه,بورس استانبول,اقتصاد 2013

آنکارا – ایرنا – اقتصاد ترکیه در سال گذشته بر خلاف سالهای اخیر به ضریب تاثیرپذیری بالایی از تحولات سیاسی داخلی رسید و در این راستا در حالی که سرمایه گذاران در بورس استانبول بیش از 13 درصد متضرر شدند، نرخ دلار و یورو در قبال لیرترک نیز به ترتیب بیش از 25 و 20 درصد افزایش یافت.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، بورس استانبول که سال 2012 میلادی را با رقم شاخص 78 هزار و 208 واحد پشت سر گذاشته بود، سال گذشته را با فراز و نشیبهای جدی به رقم 67 هزار و 802 واحد رسید.

ارزش بازاری شرکتهای بورس استانبول در آخرین روزکاری سال 2013 میلادی از جنس لیرترک در حدود 506 میلیارد لیرترک محاسبه شد که نسبت به پایان سال 2012 میلادی دو میلیارد لیرترک کاهش دارد.

بررسی داده های بورس استانبول نشان می دهد در سال گذشته همانند سالهای پیش با ارزش ترین شرکتهای بورس استانبول بانکهای این کشور بودند.

گرانترین شرکت این بورس با 29 میلیارد و 232 میلیون لیرترک بانک خصوصی ˈگارانتیˈ بود. آک بانک دیگر بانک خصوصی ترکیه نیز با 8/26 میلیارد لیرترک در ردیف دوم و شرکت ترکسل ( اولین اپراتور تلفن همراه ترکیه) نزدیک به 25 میلیارد لیرترک شد.

بورس استانبول در حالی سال 2013 میلادی را با بیش از 3/13 درصد افت پشت سر گذاشت که سیر صعودی خودرا از 2012 تا پنج ماه اول سال گذشته تحت تاثیر انتظار از افزایش درجه اعتبار وامی ترکیه از سوی موسسات رتبه بندی اعتبار وامی کشور، ادامه داد و رقم شاخص در 22 ماه مه به بالاترین حد خود در تاریخ این بورس یعنی به 93 هزار و 398 واحد رسید.

موسسات ˈاسن اند پیˈ، ˈمودیسˈ و ˈفیچ ˈبه ترتیب سه موسسه بین المللی بزرگ و معتبر رتبه بندی اعتبار وامی کشورها در جهان شناخته می شوند.

با بروز تظاهراتی در پارک گزی میدان تقسیم استانبول و گسترش دامنه آن به سایر شهرهای بزرگ ترکیه و تبدیل شدن به تظاهرات ضد دولتی ضربه شدیدی به این فضای مثبت در بورس استانبول وارد آمد . به طوری که ناظران سیاسی و اقتصادی در ترکیه حوادث ماه مه سال گذشته را نقطه شکستی در حیات سیاسی این کشور ارزیابی کرده اند و می گویند بروز تزلزل سیاسی آخر سال ناشی از عملیات بزرگ ارتشا و فساد در استانبول، این وضعیت را تحکیم بخشید.

در اوایل ماه مه موسسه ˈمودیسˈ به عنوان دومین موسسه بین المللی رتبه بندی اعتبار وامی کشورها در جهان، با ارتقای رتبه ترکیه این کشور را به عنوان کشور قابل سرمایه گذاری معرفی کرد.

به دنبال این افزایش رتبه بروز ناگهانی تظاهرات ضد دولتی و تصمیم بانک مرکزی آمریکا در رویکرد از سیاست انبساط پولی به انقباض پولی، به یکباره فضای مثبت در بازارهای ترکیه را به منفی سوق داد.

ناآرامی های مرتبط با موضوع پارگ گزی در شهرهای بزرگ ترکیه بیش از دو ماه بطول انجامید و به آرامی در حال فروکش کردن بود که ناگهان با بروز اختلافات بر سر تعطیلی کلاسهای تقویتی ˈجنبش خدمتˈ جماعت نور به رهبری ˈفتح الله گولنˈ پرده از مبارزه قدرت درونی بین حزب حاکم عدالت و توسعه و این جماعت برداشته و فضای سیاسی و اقتصادی ترکیه دوباره ملتهب شد.

اما در کمتر از دو هفته ای که به آخر سال میلادی باقی مانده بود، پلیس استانبول عملیات بزرگی را تحت عنوان ارتشا و فساد شروع کرد که به معنی کامل کلمه زلزله سیاسی در ترکیه ایجاد کرد.

حزب حاکم ترکیه و شخص ˈرجب طیب اردوغانˈ رهبر حزب عدالت و توسعه این عملیات را به عنوان کودتا و اقدامی برای براندازی دولت آنکارا قلمداد کردند.

دستگیری سه تن از فرزندان وزیران کابینه، مدیرعامل هالک بانک، چند تن از تاجران و کارآفرینان سرشناس ترکیه، به دنبال آن استعفای سه تن از وزیران و استعفای هفت تن از نمایندگان حزب حاکم در اعتراض به تک رویهای اردوغان و سرپوش گذاشتن بر فساد مالی و قانون گریزی ها در دولت آنکارا و عزل و نصب 10 وزیر در کابینه اردوغان تحولات خیره کننده ای بود که در کمتر از دو هفته در ترکیه رخ داد.

تحت تاثیر این تحولات، ارزش بورس استانبول به گفته ˈعلی باباجانˈ معاون اقتصادی اردوغان و شخصی که سکان اقتصاد ترکیه را در دست دارد، بیش از 49 میلیارد دلار ذوب شد.

بازار ارز ترکیه به شدت متزلزل شد و نرخ دلار و یورو در قبال لیرترک به شدت افزایش یافت و رکوردهای تاریخی شکسته شد و به ترتیب به 2/2 و سه لیرترک رسیدند. اما با فروکش کردن بحران، در آخرین روز های سال 2013 آرامش نسبی به بازارها بازگشت و بخشی از ضررهای بورس استانبول تلافی شد و نرخ دلار و یورو قدری روبه کاهش گذاشت.

نگاهی به ابزارهای سرمایه گذاری در بازار ترکیه در سال 2013 نشان می دهد در این سال نرخ طلا در بازار استانبول موسوم به ˈکاپالی چارشیˈ نزدیک به 12 درصد افت کرد. نرخ طلای 24 عیار در این بازار در آخر سال 2012 میلادی به 95 لیر و 65 قوروش ( هر 100 قوروش برابر یک لیرترک) به فروش می رسید که این رقم در آخر سال گذشته به 84 لیر و 20 قوروش رسید.

خاورم/2011**230 *1446
کد N35826