معاون اردوغان: ترکیه با تلاش برای یک کودتای کوچک مواجه است

سیاسی

معاون نخست وزیر ترکیه گفت که دولت آنکارا در مقابل پرونده فساد و تقلب کوتاه نمی‌آید، پرونده‌ای که دولت را هدف قرار داده و اقتصاد کشور را تخریب کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه حریت، دولت ترکیه اعلام کرده که با یک تلاش برای "کودتای کوچک" از سوی عناصری در پلیس و سیستم قضایی این کشور مواجه است که به نفع منافع خارجی عمل می‌کند.

علی باباجان، معاون رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه و مسئول امور اقتصادی کشور گفت: حزب حاکم عدالت و توسعه در گذشته نیز از توطئه‌هایی برای کودتای نظامی و تلاش برای سرنگونی دولت نجات یافته است.

وی گفت که دولت آنکارا در مقابل تحقیق و تفحص در زمینه فساد اقتصادی که دولت را هدف قرار داده و باعث تخریب و مخدوش شدن اقتصاد ترکیه شده، کوتاه نمی‌آید.

این مقام مسئول در مصاحبه‌ای با شبکه خبری سی.ان.بی.سی با تاکید بر گفته‌های اردوغان در مورد دست داشتن خارجی‌ها در این بحران، افزود: این تغییرات اخیر در سیستم قضایی و پلیس ترکیه را نمی‌توان یک کودتا نامید اما تلاش برای یک کودتای کوچک است. این همان چیزی است که خارجی‌ها از آن نفع می‌برند. شاید واضح ترین شاخص، کاهش قیمت‌های سهام باشد.

وی گفت: شاخص اصلی سهام در ترکیه در روز سه شنبه یک درصد سقوط کرد. ارزش بازار نیز در روز دوشنبه 49 میلیارد دلار کاهش یافت.

اردوغان جنبشی تحت رهبری فتح الله گولن، رهبر مذهبی ترکیه را در ایجاد چنین بحرانی در کشور مقصر دانسته و اعلام کرده که این شخص بر سیستم قضایی و پلیس به منظور از میان برداشتن سرنگونی دولت نفوذ دارد.

رسوایی فساد ترکیه در 17 دسامبر 2013 و زمانی علنی شد که پلیس یکسری افراد از جمله تجار ارشد ترکیه را که به دولت اردوغان نزدیک هستند و همچنین پسران سه وزیر کابینه وی را دستگیر کرد.

معاون نخست وزیر ترکیه گفت: ما به عنوان یک دولت مسئول هستیم تا برای تقویت و استحکام خود به ثبات سیاسی و اقتصادی بپردازیم. به این آسانی‌ها به کسی اجازه نمی‌دهیم که این ثبات را برهم بزند. بنابراین تا زمانیکه چنین اقداماتی صورت می‌گیرد، ما هم با آن مقابله می‌کنیم.

انتهای پیام

کد N35367